Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Skikrosaře Krause trápily podmínky v tréninku. Ale odjel, co potřeboval

19 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - V premiéře své disciplíny na olympijských hrách bude patřit k medailovým favoritům. Agentura AP ho dokonce tipuje na jediné nezámořské zlato v akrobatických disciplínách. Skikrosař Tomáš Kraus ale zůstává na zemi. "Tahle prognóza potěší, ale nic to neznamená," prohlásil český reprezentant.

Dva tréninky po dvou hodinách a šup do závodu. To je nejbližší program Tomáše Krause před nedělní premiérou skikrosu na olympijských hrách.

Dvojnásobný mistr světa a čtyřnásobný král Světového poháru byl ale vinou nepříznivých podmínek a častého deště nucen absolvovat závěrečný díl přípravy nikoliv v areálu Cypress Mountain, kde se olympijský závod pojede, ale nedaleko, v Grouse Mountain.

"Při nedostatku sněhu a častém dešti to nebylo úplně ideální. Odtrénovali jsme, co jsme potřebovali, ale chtěli jsme víc," řekl po týdenní přípravě Kraus novinářům.

Na olympijskou trať se pětatřicetiletý Čech postaví před nedělním závodem jen dvakrát. "Bude to trénink dvakrát dvě hodiny. To je víc než při běžných závodech, kdy jezdíme dvakrát hodinu."

V olympijském skikrosu bude víc než jindy záležet na startu. "Starty jsou klíčové. A tahle trať se od ostatních liší. Hned po startu není strmý svah, ale jede se metr rovně. To znemožňuje pořádné odpíchnutí," líčil rodák z Děčína.

Připomíná, že olympijský závod bude také delší než ty běžné: "Pojede se tak minutu dvacet, déle se jezdí asi jen na X-Games."

Ví to, ačkoli po trati ještě neměl možnost se svézt. S vírou ve férovost, panující mezi skikrosaři, Kraus věří, že ji nezkoušeli ani Kanaďané. "Neměli by. Nikdo by na ní neměl jezdit dřív než před závodem."

Testovat svah mohli pouze neolympionici. Krausovi s ní poradí šéf skikrosové sekce Jakub Burda. "Projel ji s kamerou. Přece jen je to něco jiného, než když ji vidíte na videu. Z toho se moc naučit nedá. Potřebuju si ji z devadesáti procent pamatovat."

Podle agentury AP je český reprezentant největším adeptem na olympijské zlato. Krause tahle prognóza nechává v klidu. "Nic to neznamená. Ale ve finále chci být," řekl rázně.Najdete na iDNES.czmobilní verze