Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Skikrosaře Šafáře čeká Amerika. A pak olympiáda

Zdeněk Šafář | foto: archiviDNES.cz

19 2010
Poslední závody Světového poháru nedopadly pro skikrosaře Zdeňka Šafáře nejlépe. Na další dva podniky do Ameriky však odlétl s příjemným pocitem, že podmínky pro kvalifikaci na olympijské hry splnil. "Mou nominaci na olympiádu už schválil Český svaz lyžařů, teď už je to jen na rozhodnutí Českého olympijského výboru," říká lyžař Dukly Liberec.

"Tyhle dva závody už se tak můžu soustředit na samotnou jízdu, ne na myšlenky, že je musím zajet na body." Kvalifikace do Vancouveru začala Šafářovi už loňskou zimu.

"Sezona to sice byla dlouhá, ale díky tomu, že jsem vloni zajel dobře, jsem měl účast na olympiádě jistou. Bodoval jsem v Lake Placid i na dalších závodech. Bylo dobře, že ten čas byl takhle rozložený, protože letos se mi zatím moc nedaří. Kvalifikoval jsem se pouze na jediném závodě v Les Contamines, kde jsem dojel 25.," hodnotí 31letý skikrosař.

Úvodní závod Světového poháru v Itálii dojel na 33. místě, v rakouském St. Johannu skončil až šedesátý.

"Byla to v podstatě ledová hora, došlo tam ke spoustě zranění, čtrnáct závodníků muselo kvůli poranění ukončit sezonu, bylo to nesmyslné," zhodnotil závod, kde do kvalifikace nepostoupil ani špičkový skikrosař Tomáš Kraus, který dojel až jako čtyřicátý.

Poslední závody nezajel Zdeněk Šafář podle svých představ. "Nevím, čím to bylo. Možná za to mohly i nové lyže, proto chci teď před odjezdem oprášit ty, na kterých jsem jezdil v Japonsku a připadaly mi moc rychlé. Když to půjde dobře, pojedu zámořské závody na nich," přemítá závodník.

Teď čekají rodáka z Trutnova poslední dva závody Světového poháru – v kanadském Blue Mountain a americkém Lake Placid. "Bude to trochu tvrdé, protože tam jedu bez realizačního týmu. Jednak kvůli financím, ale také proto, že se budu muset spoléhat výhradně sám na sebe. Chci si také vyzkoušet své možnosti," řekl Zdeněk Šafář před odletem.

4. února reprezentaci začíná nejdůležitější část olympijské přípravy už přímo ve Vancouveru. "Zhruba dva týdny před vypuknutím olympiády budeme intenzivně trénovat, testovat trať a sžívat se s prostředím olympijské vesnice. 21. února se rozhodne," upíná se Zdeněk Šafář k datu olympijského závodu.Najdete na iDNES.czmobilní verze