Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Skikrosařův plán: Kraus chce najít lyže, pak fintu a ujet všem

Tomáš Kraus - Tomáš Kraus při posledním závodu sezony 2008/2009, v němž obhájil triumf ve Světovém poháru. | foto: ČTK

20 2010
Cypress Mountain (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Před pár týdny si Tomáš Kraus na olympijském toboganu v Lake Placid vyzkoušel jízdu ve čtyřbobu. "Dokud si to nezkusíš, tak nevíš. Tohle byla vážně síla," vyprávěl nadšeně.

Pak si užíval teploučka v San Diegu. Z baráčku u pláže pozoroval surfaře, jak čekají na tu správnou vlnu. Sám myslel na to, jak bude po mořských vlnách jezdit v létě sám.

On totiž miluje adrenalin.

Ten největší v životě ho možná čeká během zítřka. Kraus si přijel pro olympijskou medaili: má první a možná jedinou šanci, aby to dokázal, je mu téměř 36.

Jeho skikros, což je napínavá stíhačka čtyř lyžařů sněhovým korytem, se objeví na hrách poprvé v dějinách. "Zkušeností mám dost, tak je snad zúročím. Jen musím najít fintu, která rozhodne," říká.

Zprávy

ve vašem mobilu

Čerstvé informace z her ve Vancouveru najdete ve svém mobilu. SMS a MMS si objednejte ZDE.

Na m.idnes.cz/vancouver poběží zpravodajství pro mobilní prohlížeče. Ráno si můžete zkontrolovat noční výsledky, cestou do práce vám neuteče ani minuta z on-line reportáží.

Více ZDE.

Ve skikrosu patří k legendám. Před osmi lety vyhrál úplně první závod Světového poháru, čtyřikrát ovládl jeho celkové pořadí, dvakrát mistrovství světa. Jestli by si někdo zasloužil první olympijský titul, pak nejspíš tenhle děčínský patriot.

"Jenže ve sportu se na zásluhy nehraje." Navíc mu to letošní sezonu nevychází. Přestože dál patří do špičky, nevyhrává. Taky ho trápily problémy se stehnem, ani tréninky nebyly ideální. Nejdřív každý den vyrážel 140 kilometrů do Whistleru, v osm ráno vyjížděl, v osm večer se vrátil.

Teprve pak se našlo mnohem bližší místo v Grouse Mountain.

"Testovali jsme lyže, zkoušeli. Teď ještě vybrat ty správné." S sebou má tři páry z loňska, šest z letoška. Liší se jen v drobnostech, proto zítra půjde vlastně o lehkou alchymii.

Olympijskou trať si poprvé vyzkoušel až včera po poledni. Nejdřív se kolem ní procházel a studoval ostré klopené zatáčky, duny nebo závěrečný skok se zelenými olympijskými kruhy, který tak fascinoval před pár dny při závodě ve snowboardcrossu.

"My jsme rychlejší, trať se asi trochu změnila," říkal Kraus, než se vydal na průzkum. Právě ten poslední skok se změnil. Kdyby na něj skikrosaři po ďábelské minutové jízdě svištěli tou svou 90kilometrovou rychlostí, tak by se v cíli rozsekali.

Skikros


Na úzké trati plné překážek a náročného terénu si to rozdávají současně až čtyři borci. Srážky ve vysoké rychlosti jsou běžné, ale záměrný kontakt je zakázaný.

Kvalifikace Každý závodník má dvě sólové jízdy na čas.

Start závodu 1 175 m. n m.

Délka trati 1 162 m

Cíl
957 m. n. m.

Polokruhové klopené zatáčky, tzv. klopenky Jednoduché nebo dvojité klopenky.

Skoky: Jednoduché, dvojité, nebo trojité skoky.

Rolety: Boule, tzv. rolety, závodníci buď projíždějí nebo přeskakují.

Autor:


Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze