Skloubit školu a trénink? Je to extrémně náročné, říkají skifařky

Jitka Antošová (vlevo), Gabriela Vařeková při on-line rozhovoru v redakci iDNES.cz - Jitka Antošová, Gabriela Vařeková | foto: David VotrubaiDNES.cz

20 2008
Jsou nejlepší veslařskou posádkou ve své kategorii. Jsou čtyřnásobnými mistryněmi světa, mistryněmi Evropy mezi seniorkami a na svém prvním "velkém" šampionátu vybojovali kvalifikační místo pro olympijský Peking. Posádka českého dvojskifu Jitka Antošová, Gabriela Vařeková. Ale i přes to všechno dokáží ještě víc. Skloubit vrcholový sport s náročným studiem.

"Je to náročné a moc volného času nezbývá," uvedly veslařky v předolympijském rozhovoru se čtenáři iDNES.cz. Antošová totiž druhým rokem studuje architekturu a stavitelství, Vařeková první ročník všeobecného lékařství.

I proto musel rozhovor i přes velký zájem čtenářů skončit už po šedesáti minutách. "Pospíchám právě ještě do školy, čeká mě jeden zápočet," usmála se Antošová.

. ODPOVĚDI SkifařEk ČTĚTE zde

Jednadvacetileté veslařky se nad otázkami dobře bavily. Pozvaly čtenáře na tradiční červnové Primátorky, kde zasednou v posádce ženské osmy. "Bude to rodinný podnik, obě pojedeme v lodi se svými sestrami," uvedla Vařeková, jinak též bývalá házenkářka.

Zároveň přiznaly, že jim nedělá problém si pozice ve dvojskifu vystřídat. "Střídáme se poměrně často. Momentálně jsem já tím veslovodem, co sedí vepředu," dodala Vařeková.

A prozradily i svůj další program. "Světový pohár v Poznani a možná ještě MS do 23 let. Ale to ještě není jisté." Určitě pak vynechají nejbližší regatu v Luzernu. "Máme zkouškové období, škola v tomto případě má přednost," upřesnila Antošová.

. Předolympijské on-line rozhovory

Momentálně nejlepší česká posádka dvojskifu je v trenérské péči Tomáše Kacovského - jinak též kouče skifařky Mirky Knapkové.

Jak veslařky přiznaly, přípravy obou se liší. "Tréninky jsou sestavované hlavně pro Mirku a pro nás jen upravované. Mirka je pro Tomáše jednička, to je pochopitelné," dodala Antošová.

Mají za sebou sezonu snů

Jitka Antošová s Gabrielou Vařekovou patří k obrovským talentům českého veslování. Mají předpoklady navázat na úspěchy Václava Chalupy, Ondřeje Synka či právě Mirky Knapkové.

Považte: spolu do jedné lodě zasedly teprve v roce 2003. Sezonu nato už získaly titul juniorských mistryň světa a ten v následujícím roce obhájily. V roce 2006 přestoupily do věkové kategorie do 23 let. Výsledek? Další zlato z MS, stejně tak vloni.

A strmý závodnický růst pokračuje i mezi dospělými. Důkazem je loňské třetí místo v závodě SP v Amsterdamu a seniorský titul mistryň Evropy z Poznaně.

Životní sezonu pak veslařky pražské Slavie završily pátou příčkou z mistrovství světa, díky níž získaly olympijskou letenku do Pekingu. "Byla to obrovská úleva. A pocit, že jsme se nedřely zbytečně," vzpomíná Antošová.

Svou výbornou formu mladá posádka, kterou koučuje Tomáš Kacovský - jinak také trenér Mirky Knapkové -  ale potvrzuje i letos. V nedávném úvodním díle Světového poháru v Mnichově dojely čtvrté. "Ale i tak jsme spokojeny, vždyť před námi byly dvě posádky Číny," zhodnotila vstup do sezony Antošová.

Na srpnový olympijský závod se pochopitelně obě těší, vysokými ambicemi ale zatím šetří. "Jsme mladé, chceme tam jet hlavně sbírat zkušenosti," usmívá se Antošová. "Pro nás bude obrovským úspěchem postup do finále A," dodává skromně.

Autor:


Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Další z rubriky

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz