Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Skokan Janda se v kvalifikaci blýskl druhým místem, postupují všichni Češi

Německý skokan na lyžích Martin Schmitt na středním můstku během OH ve Vancouveru | foto: AP

12 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Všichni čtyři čeští skokané postoupili z kvalifikace do hlavního olympijského závodu na středním můstku. Nejvíce se ve Whistleru dařilo Jakubu Jandovi, který obsadil druhé místo. Kvalifikaci opanoval Michael Uhrmann z Německa. Desítka nejlepších Světového poháru měla postup jistý.

Se zdánlivě jednoduchým úkolem dostat se mezi padesátku nejlepších z 61 účastníků si poradili Jakub Janda, Antonín Hájek, Roman Koudelka a také Lukáš Hlava. "Cíl jsme splnili," pochvaloval si reprezentační trenér David Jiroutek.

Janda i Hájek doletěli shodně na značku 105 metrů, někdejší vítěz Světového poháru však svého krajana porazil v hodnocení stylových rozhodčích - o jeden bod. "Pořád mám rezervy," uznal Janda. "Konec letu už jsem vypustil."

Hájkovi patřila v kvalifikaci celkově čtvrtá pozice. Ukázal tak, že se rychle přizpůsobil menším můstkům. Jeho posledním předolympijským startem totiž byly lety na mamutím můstku v Oberstdorfu.

"První skoky jsem měl trochu problémy, ale už jsem si zvykl," poznamenal Hájek. "A kvalifikační skok byl nejlepší, co jsem tady udělal."

kvalifikaci jsme sledovali on-line

Dalším Čechům se už tolik nevedlo, přesto i jejich výkony na postup stačily. Koudelka doskočil přesně na 100 metrů a patřilo mu 18. místo. "Malinko jsem si zvedl sebevědomí," radoval se.

Lukáš Hlava byl za 95,5 metrů 37. "Mám trošku problémy v nájezdu, ale snažím se na tom pracovat," povídal nejhorší z Čechů. "Skok od skoku se to ale lepší."

Michael Uhrmann, německý skokan na lyžích, byl nejlepší v kvalifikaci na středním můstku

Michael Uhrmann, německý skokan na lyžích, byl nejlepší v kvalifikaci na středním můstku

Jediným mužem, který Jandu předčil, byl německý skokan Michael Uhrmann s 106 metry. Deset nejlepších z aktuálního pořadí Světového poháru však mělo účast dopředu jistou a jury je nechala skákat z nižšího nájezdu. Jejich výkony se proto do kvalifikace nezapočítávají.

"V závodě bude těžké je porazit," uvažovala kvalifikační jednička Uhrmann. "Skáče se mi tady sice dobře, ale jsou skokani, kteří mají lepší výkony než já. Uvidíme v sobotu."

Nejlepším mužem se i přes nižší nájezd stal Rakušan Gregor Schlierenzauer, jenž doskočil na 107 metrů. Vedoucí muž SP, Simon Ammann ze Švýcarska, zaznamenal skok dlouhý 103 metrů.

Simon Ammann ze Švýcarska v kvalifikaci na středním můstku

Simon Ammann ze Švýcarska v kvalifikaci na středním můstku

Gregor Schlierenzauer z Rakouska v kvalifikaci na středním můstku

Gregor Schlierenzauer z Rakouska v kvalifikaci na středním můstku

Černý Petr v podobě 41. místa zůstal jedinému slovenskému skokanu na startu Tomáši Zmorajovi. K postupu mu nestačil skok na značku 94 metrů. Závod měl i jednoho diskvalifikovaného: za nepovolenou kombinézu byl potrestán Roberto Dellasega z Itálie.

O první vancouverskou medaili ze skokanských můstků se bude bojovat v sobotu od 18:45 středoevropského času.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze