Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Skokan Janda už není pod tlakem, do Vancouveru odletí zcela klidný

Jakub Janda | foto: AP

7 2010
Před čtyřmi lety se od něj čekaly zázraky a na olympiádu do Turína odjížděl pod velkým tlakem. Byl totiž vítězem Světového poháru a Turné čtyř můstků. Do Vancouveru se skokan na lyžích Jakub Jandá vydá v úplně jiné situaci.


A nerozhází ho ani to, že na letošní zimní olympiádě nebude jeho osobní kouč Slovinec Vasja Bajc.

Před čtyřmi lety právě spory trenéra s vedením českého svazu způsobily Jandův krach. Janda pracuje s Bajcem druhou sezonu na návratu do špičky a zdá se, že se mu to daří.

Letos je ve Světovém poháru z českých skokanů nejvýše, v uplynulých pěti kláních se vešel do patnáctky a navíc v posledním závodu před cestou do Kanady obsadil v sobotu ve Willingenu sedmé místo. 

Nebýt přepočtů větrných koeficientů, byl by na stupních vítězů. Na olympiádě se s větrem do výsledků počítat nebude.

"Bylo by krásný, kdyby to jelo pořád nahoru. Ale uvidíme," povídal v rozhovoru pro ČTK Janda.

I Bajc byl s Jandovým výkonem v Německu spokojený. "I když se mi druhý skok úplně nepovedl, prošlápl jsem ho, ale jak říká Vasja (Bajc), nemůžu chtít hned vyhrávat," vykládal Janda.

Bajc je jeho osudovým mužem. Před čtyřmi lety ho přivedl na absolutní vrchol, ale potom se rozhádal s vedením svazu a odmítl jet do Turína. Janda to těžce nesl a obsadil 10. a 13. místo, třebaže měl na medaili.

Předloni se Slovinec vrátil k Jandovi jako osobní trenér, ale v české olympijské výpravě pro zaměstnance tureckého lyžařského svazu místo nebylo.

"Já to neřeším. Na Turné jsme si to vysvětlili. Na minulou olympiádu Vasja odjet nechtěl. Já jsem tehdy dvě noci nespal. Je pár věcí, které se nezapomínají," komentoval to nedávno v rozhovoru pro deník Sport šéf skokanského úseku Leoš Škoda.

"Tenkrát jsem tam byl pod hrozně velkým tlakem. Všichni čekali medaili, já jsem v ni taky věřil, ale pokazilo se to," vzpomínal Janda.

Dnes už se na krizovou situaci dívá s nadhledem. "Byla to zkušenost do budoucna, každá zkušenost je potřeba, dobrá i špatná. Letos to je v pohodě, už se v tom nechci hrabat," vykládal.

Jandovi Bajc bude ve Vancouveru chybět, ale skokan v tom tentokrát nevidí zásadní problém. Kouč české reprezentace David Jiroutek s Bajcem vychází, komunikovat budou přes internet a budou si posílat i videa Jandových skoků.

"Vasja říkal, že mám na to skákat mezi deseti stabilně, když budu dělat v tréninku to, co na závodech. A letos už se mi to několikrát podařilo, vítr nevítr," uvedl Janda.

Pomoci by mu mohl i materiál. Nedávno totiž dostal nové lyže, které jsou sice stejné jako starší model, ale ve vzduchu se chovají úplně jinak. "Jsou o hodně živější a skvěle ve vzduchu pracují. Pomáhají mi o deset metrů," věřil Janda.

Trumfem má být i nová kombinéza. Starou zahodil právě po Willingenu. "Jednou jsem ji zkusil a byla fantastická," chválil si. "To beru jako velkou výhodu, může mi to jen pomoci," věřil.

Janda vynechal ve Willingenu nedělní týmový závod a odjel domů. Většinu věcí si nechal do Vancouveru poslat speciálem ve čtvrtek, sám odejde na olympiádu v úterý.

A to i přesto, že první závod, kvalifikace na středním můstku, ho čeká již v pátek. "Na západ s aklimatizací problém nemám," ujistil Janda, že pár dní na místě mu stačí.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze