Skokani otestovali olympijský areál v Soči. Město duchů, říká Jiroutek

OLYMPIJSKÉ MŮSTKY. Skokanský areál v Soči v prosinci 2012. V únoru 2014 se v něm bude bojovat o olympijské kovy. | foto: Reuters

11 2012
Stavební stroje, všudypřítomný prach a množství špíny. "Jako před dvěma lety na Letné, když kopali tunel Blanka," říká David Jiroutek. Tým českých skokanů na lyžích má za sebou seznámení se Soči, kde se za třináct měsíců uskuteční zimní olympijské hry. Největší a nejdražší, plánují hrdě Rusové. "Ale zatím je to město duchů."

Postrojka - stavba, tak zní nejfrekventovanější výraz v letovisku na pobřeží Černého moře.

Megalomanský plán nejmodernější a nejdražší zimní olympiády dostává postupně reálné kontury. Oblast zaplavilo 50 000 dělníků. Ve městě roste hlavní olympijský stadion se zavírací střechou, dokončují se sportovní haly, staví se moderní hotely, těsně před finišem je výstavba "kombinované cesty".

Dálnice a rychlovlak s kapacitou téměř 20 000 osob za hodinu propojí přímořské letovisko s areály v horské oblasti Krásná Poljana. "Ale teď je to všechno jedna velká, špinavá zaprášená stavba," popisuje trenér českých skokanů. Soči je překvapilo hned několikrát.

Pojištění kvůli závodům na stavbě

Teplotami kolem 15 stupňů při příletu. "A klasickou letní bouřkou."

Monstrózními hotely v horském středisku. "Koukal jsem se na internetu na staré mapy. Před dvěma lety tady nic nebylo," říká Jiroutek. Zatím v oblasti kolem můstků stojí dva. Čerstvě dodělané omítky jsou tu a tam špinavé. "V Soči i tady u můstků je všude všechno nasvíceno, ale nikdo tam nebydlí. Takové město duchů, hotely jsou prázdné," všiml si Jiroutek.

PROVIZORIUM. Rozhodčí závodů SP ve skoocích na lyžích v Soči pracovali v
STAVENIŠTĚ. Ruské město Soči se připravuje na zimní olympiádu v roce 2014.

Buňky pro rozhodčí na skokanských závodech, stadion v Soči - vše zatím ve výstavbě

Snahu vytáhnout se prý Rusům upřít nelze, byť pracují v mimořádně provizorních podmínkách. Mikrobusy pro závodníky? "Vypadaly jako sanitky, co u nás jezdily v padesátých letech."

V areálu dostal každý účastník Světového poháru k podpisu pojišťovací formulář. "Kdyby se něco stalo, jelikož se závody odehrály v režimu staveniště," vysvětluje Jiroutek.

Za dva roky a padesát milionů eur vyrostlo padesát kilometrů od Soči pět skokanských můstků. Čechům o víkendu příliš nesedly. Nejlepší výsledek - 14. místo - si na konto připsal Lukáš Hlava. Na příští závody se však může vracet optimistický, jeho výkon 108 metrů z páteční kvalifikace je rekordem středního olympijského můstku.

INFRASTRUKTURA. Rusko se připravuje na zimní olympiádu v roce 2014. Staví se

Stejně jako ten velký je unikátem. "Komplet celá jejich konstrukce visí ve vzduchu," popisuje český trenér. "Dopadiště je umístěno na betonové desce, která z druhé strany tvoří střechu třípatrové budovy."

Rusové však za mimořádnou stavbu už platí daň. Kromě kritiky o korupci při zadávání stavebních zakázek a tvrdých slovech ze strany ochránců přírody se v rámci stavby potýkají se sesuvy půdy. "Uřízli kus kopce a ten jim teď všude padá, tak všude dodělávají betonové zdi."

Sníh? Z loňska

Sníh je nezakryl, bíle se skvoucí vrcholky okolních hor obdivovali skokani se závistí. O víkendu se skákalo v zeleném, pouze doskočiště středního můstku pokryla jemná vrstva sněhu.

Areál s kapacitou 9 600 diváků leží ve výšce 800 metrů nad mořem a na první sněhové přívaly jsou místní zvyklí až koncem prosince. "Proto se skákalo na loňském sněhu. Rusové ho měli někde uskladněný, zasypaný pilinami. I tak vypadal," říká Jiroutek.

Fotogalerie

Rusové si z kritiky hlavu nedělají - o víkendu hostilo Soči hned dvě testovací akce. Kromě skokanů si novou halu vyzkoušeli krasobruslaři v rámci finále Grand Prix.

Ve VIP prostorách prvního kompletně dokončeného olympijského sportoviště nechyběl prezident Vladimir Putin. Známý sportovec léta razí heslo: Naše hry musí být "nej".

Když představoval moderní rychlovlak, dmul se pýchou. "Všechno musí být dokončeno včas a v rámci rozpočtu." Co na tom, že původní olympijské náklady ve výši 9 miliard eur už se navýšily víc než třikrát. "Olympiáda je jako dovolená. V situaci, kdy se svět nemůže dostat z finanční krize, je to pozitivní signál nejenom pro naši zemi, ale také směrem z naší země do jiných krajin, aby zlepšil náladu lidí," vyhlašoval hrdě.

"Všechno jsme si nafotili a jsme zvědavi, jak to bude vypadat, až všechno dodělají. Jestli jako v Turíně, kde areály byly hezké, ale všude kolem samé bahno," přemítá Jiroutek. Pochyby ale příliš nemá. "Jsem z generace, které vždycky říkali, že Rusko je země, kde včera znamená již zítra. Oni to zvládnou."

Autor:


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Sáblíková se chtěla podepsat všem, ale došly jí karty. Dojela pro nové

AUTOGRAMIÁDA. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se neúnavně podepisovala svým...

Rychlobruslařka Martina Sáblíková přijela domů s cílem: "Počkám do posledního člověka, který si...

Premiéra derniérou? Slopestyle byl v Soči nejnebezpečnějším sportem

Akrobatický lyžař Antti Ollila z Finska předvádí svůj trik v kvalifikační jízdě...

Olympijská premiéra slopestylu lyžařů a snowboardistů by mohla být i jeho derniérou. V Soči...

Dvakrát zaplacený flám. Rakouští hokejisté dostali za oslavy pokutu

Rakouský útočník Thomas Vanek se snaží i na zemi bojovat před brankou Finska na

Rakouští hokejisté zaplatí za flám během únorového olympijského turnaje na hrách v Soči pokutu....Najdete na iDNES.cz