Skokanka se dočkala her až jako sudí

12 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Šestnáct českých rozhodčích bude řídit sportovní soutěže na olympiádě. Pouze jediný z nich se už her zúčastnil jako sportovec. Kormidelník veslařské čtyřky z Tokia 1964 Arnošt Poisl. Skokanka do vody Hana Novotná, která do Atén odletěla včera, o účast usilovala třikrát.

Marně. Do Moskvy ji nepustily příušnice, do Los Angeles komunistický bojkot a do Soulu plavecký svaz.

„Týden před hrami mi řekli: Nejedeš, a víc nikdo nevysvětlil,“ vzpomíná.
Vzhledem k tomu, že tentokrát Česko nemá zástupce, hýčká naději na finále.

„Moc se těším i na ostatní sporty, snad uvidím plavání,“ říká majitelka reklamní firmy a trenérka mládeže. A také letošní veteránská mistryně světa ve skocích z třímetrového prkna.

Mezi atlety bude mít důležité slovo Miloslav Lapka, který střeží čistotu chodeckého stylu. „Ale ani nad našimi kluky oči přimhuřovat nemůžu,“ říká bývalý reprezentant v chůzi, nyní sociální ekolog Akademie věd.

Naopak zápasníci si zastání v rozhodcovském sboru v osobě Václava Čedroně pochvalují. „Každý hlas má svoji váhu, v našem sportu existují vlivové regionální skupiny. Teď uvidí, že naše borce nemohou poškodit, protože bychom jim to mohli vrátit,“ tvrdí trenér Ervín Varga.

Moderní pětibojaři si půjčují experty pro jednotlivé disciplíny. Bývalý kordista František Janda má na kontě 12 evropských a 7 světových šermířských šampionátů. „Řídit pětibojařské zápasy je těžší. Souboj trvá jen minutu, a je proto mnohem otevřenější,“ porovnává.

Nejvíc zástupců - tři - má badminton, mezi nimi i manželský pár: Mojmír Hnilica je hlavní, jeho žena Světlana pomezní rozhodčí.

Pošpiněnou čest českých fotbalových sudích bude hájit devětadvacetiletá Dagmar Damková v turnaji žen. Český fotbal měl na olympiádě v historii pouze dva muže v černém - Fantu (1920) a Koreluse (1964).

Zajímavou postavou je volejbalová rozhodčí Karin Záhorcová. Doma teď nadvakrát nesložila zkoušky a sestoupila z elitní soutěže...

Rozhodčí nominují světové sportovní federace, které jim hradí letenky, ubytování v hotelu a diety okolo 50 eur na den. „A Český olympijský výbor nám dal tepláky, tričko a čepici,“ usměje se Hana Novotná. Účast v Aténách je pro ně prestižní záležitostí.

Autoři:

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Najdete na iDNES.cz