Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skoky do vody, to je čínský monopol

Skoky do vody - Čínští závodníci ve skocích do vody zatím marně hledají na OH soupeře. | foto: Reuters

21 2008
Peking (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Mají stejný cíl jako američtí basketbalisté: vyhrát zlato. Čínský "Dream Team", tým snů, skáče taky. Jen ne pod košem, ale do vody. Ve skocích do vody vládnou Číňané olympijským hrám v Pekingu, tady sbírají medaile do tabulky národů. Včerejší bilance zněla: šest zlatých ze šesti možných. Zbývají ještě dvě. Pořádající země chce všechny.

Na tu další útočí dvě malé teenagerky. Wang Sin zavře oči a pozadu se vrhne z desetimetrové věže, špičky perfektně napjaté, tělo bez chyby vytáčející se v saltech a vrutech. Ve zlomku vteřiny je dole. Voda se nad ní zavře skoro bez šplíchnutí.

"Potřebuje jíst, vždyť je moc hubená na to, aby vůbec nějaká voda vyšplouchla," děsí se jeden z amerických střelců v hledišti.

Wang Sin měří 137 centimetrů a váží 28 kilogramů. Trénuje sedm hodin denně a jí většinou jen ryby a zeleninu, aby nepřibrala. Změnila si jméno, podle kouče původní znělo slabě. A její heslo zní ryze dospělácky: "Zdolat své chyby."

Vyhrává, co se dá. Třeba na svoje narozeniny zlato v závodě dvojic s Čchen Žuo-lin.

"Dort a svíčky jsem ale neměla," říká.

Čchen Žuo-lin, patnáctiletá dívenka s docela dospělým obličejem, o ždibínek menší a těžší, včera ovládla kvalifikaci klání jednotlivkyň. Krajanka za ní zaostala o 8,5 bodu. Ještě třetí Kanaďanka Hemansová se dostala v součtu pěti skoků přes 400 bodů. Zbytek světa nestíhal.
Pátá Američanka Wilkinsonová ztrácela už 58 bodů.

Pod prkny a věžemi je souboj velmocí jasně rozhodnut. Čína získala v Sydney 2000 pět zlat, o čtyři roky později šest. Teď už to horší nebude. Proč? "Trénujeme od rána do noci," vysvětluje Kou Ťing-ťing, zvaná "královna skoků do vody".

Podobně jako v gymnastice tu vyniká jejich akrobacie. Zvlášť nepřekonatelní jsou Číňané v klání dvojic. "Protože mají páry se skoro stejnou technikou. Proto se s nimi ve dvojicích těžko závodí," uvedl Čchen wen, čínský kouč Britů.

A k tomu ještě čínská "armáda". Skokan Wang Feng říká: "Máme v záloze spoustu talentů, které je možné rychle stáhnout z celé země. K tomu patří drsný režim."

Takovým prošel třeba Che Čchung, jenž perfektně zvládá nejobtížnější prvky. Rodiče ho poslali do sportovní školy jen proto, že byla levnější. Doma jich bydlelo pět na sedmi metrech čtverečních.

"Chtěl jsem změnit život své rodiny."Nejčtenější

Wiggins se vzdal snu. O veslařskou medaili v Tokiu bojovat nebude

Bradley Wiggins mává divákům po překonání rekordu v hodinovce.

Pětinásobný olympijský vítěz v cyklistice Bradley Wiggins se vzdal myšlenky probojovat se na...

Další z rubriky

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.Najdete na iDNES.cz