Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skoro 40 milionů korun. Tolik stála česká účast na OH v Pekingu

Peking 2008 | foto: Reuters

1 2008
Spekulovalo se o částce 40 milionů korun. A odhady skoro vyšly, Český olympijský výbor (ČOV) vynaložil na účast na olympijských hrách v Pekingu 39,28 milionu korun. Výprava 134 českých sportovců získala tři zlaté a tři stříbrné medaile.

Nyní se zpracovává detailní analýza vystoupení olympijského týmu, funkcionáři rovněž oznámili, že ČOV v letošním roce hospodaří s vyrovnaným rozpočtem - příjmy i výdaje dosáhly 125,88 milionu korun.

Podrobnosti? Od státu letos plynulo do olympijského hnutí 26 milionů korun na reprezentaci, dalších šest milionů na činnost a 20 milionů doputovalo přes ČOV svazům. Čtrnáct milionů korun získal výbor ze svého podílu v Sazce, třináct milionů obdržel od Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Největší podíl - 39,4 milionu - získal ČOV z marketingu.

Mezi výdaji je nejvyšší položkou 55,2 milionu pro sportovní svazy na zajištění reprezentace, celkem 16 milionů spolkl provoz ČOV a jeho sekretariát. Do sociálního programu pro bývalé olympioniky věnoval ČOV šest milionů korun.

V současnosti ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zpracovává analýzu toků peněz do sportu, kterou si po olympiádě na konci srpna objednal premiér Mirek Topolánek. Výsledek by měl být znám do konce listopadu. "Finanční toky jsou nesmírně složité, řadu let živelné, kontrola toků prostředků je nutná," upozornil místopředseda ČOV pro ekonomiku Jiří Zedníček.

Jednou z variant, o níž se už několik let diskutuje, je vznik samotného ministerstva sportu. Jan Kocourek, náměstek pro sport na ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, je ale proti. "Objem prostředků je malý a spotřeba úřadu je velká. Měla by však vzniknout centrála, kde by byl přehled a odbouraly by se duplicity," míní Kocourek.

ČOV se zase zdrženlivě vyjadřuje k případnému zrušení Českého svazu tělesné výchovy a sportu, přes který plynou další státní prostředky do sportu. "ČSTV se posunul na úroveň servisní organizace. Je to vůle sportovních svazů, které takový servis chtějí," podotkl místopředseda ČOV pro sport František Dvořák.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze