Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Skoro polovina lidí chce OH v Praze

1 2007
Praha - Chcete olympijské hry v Praze? Průzkum agentury STEM pro Českou televizi zjistil, že konání olympiády v Praze podpořilo 49 procent dotázaných, proti bylo 33 procent a 18 procent nevědělo. Postavit by se muselo pět zbrusu nových sportovišť, další rekonstruovat a několik areálů by bylo nachystáno dočasně.

Praha se musí letos rozhodnout, jestli se o pořádání olympiády v roce 2016 bude ucházet.

Pokud neuspěje v tomto roce, chce to s kandidaturou zkusit o čtyři roky později.

Nyní se očekává zasedání speciálně zřízené komise na pražském magistrátu. Na parlamentní úrovni pozdržela debatu o olympiádě půlroční absence stabilní vlády. Vedení Českého olympijského výboru (ČOV) svorně tvrdí, že olympiáda vydělá a přinese dlouhodobý profit.

Na veřejnosti se hovoří o nákladech 650 miliard korun, ČOV však operuje sumou 135 miliard. Rozdíl je v investicích, které Česká republika potažmo Praha musí vynaložit bez ohledu na pořádání her.
Postavit by se muselo pět sportovišť - olympijský stadion v Letňanech pro 60.000 lidí, ovál pro dráhovou cyklistiku na Strahově, národní fotbalový stadion, plavecký stadion zřejmě na Maninách a tenisový areál na Štvanici. Šest sportovišť by se muselo rekonstruovat a 16 areálů by vyrostlo dočasně.

Důležitým aspektem je názor veřejnosti, která by se mohla vyjádřit v referendu. Chybí však potřebný zákon, který by ho umožnil.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze