Skromná a pilná, říkají o Hykové

19 2004
Aš, Plzeň - Skromná a pracovitá, pečlivá v tréninku. Tak o střelkyni Lence Hykové, stříbrné olympijské medailistce, mluví v Aši lidé, kteří ji znají. „Je to hodně pilná holka. A co vím, byla to i dobrá studentka,“ uvedl Milan Vrbata, který v posledních letech pro regionální tisk sledoval sportovní dráhu Lenky Hykové.

„Ale na jejím úspěchu má minimálně z padesáti procent zásluhu její otec,“ připomněl Vrbata roli Vladimíra Hyky, který ve střelbě reprezentoval na olympiádě v Montrealu.

„Tohle bude mít ve městě veliký ohlas,“ zamyslel se Jiří Plíšek, sekretář ašského fotbalového klubu. „Proslavila Aš, nikdo takový tady nebyl a možná zase dlouho nebude.“

Stříbrnou medailistku zná od jejího dětského věku, dokonce jsou panelákovými sousedy. „Hykovi bydlí v sedmém, my ve druhém patře. Mluvíme spolu v jednom kuse, viděl jsem i její ceny i ceny jejího otce,“ pochlubil se Plíšek.

„Trénuje každý den, prakticky v jednom kuse. Taky mi půjčila pistoli, abych si to vyzkoušel, ale řeknu vám, že jsme ani nenašli broky. Papírový terč byl netknutý, je to kumšt,“ pokýval Plíšek uznale hlavou.

V televizi si soused Lenky Hykové nenechal ujít přímý televizní přenos, při kterém mu prý hodně zatrnulo. „Když trefila dvě osmičky, říkal jsem si, že je to v háji, ale nakonec to dopadlo fantasticky,“ radoval se Jiří Plíšek.

„Hykovi před olympiádou mluvili o úspěchu jako o osmé příčce, ale mým tajným tipem bylo zlato nebo stříbro. Sledoval jsem její vývoj, měla výbornou formu. O svém tipu jsem jim ale neříkal, oni jsou střelci docela pověrčiví,“ uvedl Milan Vrbata.

„Mým přáním je, aby se ten úspěch zúročil třeba novou střelnicí v Aši, kam by přišlo deset dětí a z nich někdy vyrostla další Lenka Hyková,“ prohlásil Vrbata.

Sám dobře ví, v jakých skromných podmínkách se Lenka Hyková ještě v nedávné minulosti připravovala.

„Táta stál schovaný za sloupem pneumatik a snad ručně obracel terče. Teď už je střelnice lepší, ale stále jsou to velmi skromné podmínky,“ dodal Milan Vrbata.

Fandové z plzeňské Dukly, za níž Lenka Hyková střílí, se k televiznímu přenosu sešli v restauraci střelnice v Plzni-Lobzích.

„Byla uvolněná, nikdo od ní nečekal medaili. O to se zřejmě střílelo líp,“ jásal zástupce Dukly Pavel Bittner.

Nakonec podnik burácel radostí. „Máme stříbro! Slavíme! Přineste šampaňské,“ poroučel šéf klubu Bohumír Pokorný. „Budeme slavit snad celý den.“

Klubový šéf věřil v úspěch už po první části střelecké soutěže. Po ní se totiž Lenka Hyková dělila o první příčku. „Nebylo tím sice ještě nic jistého, ale byl to velký náznak toho, že má formu,“ obhajoval Pokorný svůj optimismus.

Autoři:


Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz