Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skromný návrat poraženého šampiona

4 2000
P r a h a - Bez blesků fotoaparátů, vrčení televizních kamer a davů příznivců žadonících o autogram, tak obvyklých u jeho triumfálních návratů, se tentokrát musel obejít při příletu ze Sydney kanoista Martin Doktor. Zkrátka světská sláva polní tráva, Dvojnásobný olympijský vítěz z Atlanty tentokrát přivezl do Prahy jen dvě osmá místa a jásající dav se scvrkl na hlouček příbuzných a přátel, jednu televiziní kameru a dva novináře. "Nečekal jsem ani to," prohlásil blonďatý, trochu zaražený sympaťák v basballové čepičce. "Není co slavit. Vítají se vítězové," dodal.

Ani během strastiplné cesty z Austrálie, tři dny po posledním závodě nepřišel na to, kde byla chyba. "Nedělní pětistovka je jasná, v takovém větru jsem nikdy nejel a jezdit v něm neumím," vracel se na olympijskou trat. "Ale proč mi to nejelo na tiscícovce fakt nevím," uvažoval nahlas o propadáku na dvojnásobné trati. "Přitom letos jsem na tom byl nejlíp fyzicky, zajel jsem nejvíc časů pod čtyři munty..." končil do vytracena, ale zároveň prohlásil, že to chce zkusit za čtyři roky v Aténách.

Věří, že se ze svého neúspěchu dokáže poučit. "Každá porážka je určitá zkušenost. Je to sport a může se to stát. Teď si uvědomí i ostatní, že i ti, kteří dlouho vyhrávají, mohou podlehnout."

Dvě osmá místa asi moc nenadchla sponzory, kteří v lesku medailí chtějí zviditelnit své zájmy, za něž jsou pak ochotni platit. Kanoista však zatím nemá žádné náznaky odlivu jejich zájmu. "Zatím jsem zaznamenal spíš podporu. Smlouvy nebyly vázány na výsledky v Sydney, ale jednání teprve povedeme, takže uvidím," řekl a přiznal, že případný odliv peněz by samozřejmě mohl jeho přípravu hodně ovlivnit.

Pak už jen konstatoval, že postrádá jeden ze šesti kufrů. "Pět ku jedné, to je docela slušné skóre. Brácha přiletěl včera, kufry mu přišly až dnes," vysvětloval s tím, že zavazadlo, které ještě zůstalo na cestě, bylo právě jeho. Teď ho čeká svatba, o které nic bližšího říkat nechtěl. Po ní na týden odjedou k moři a pak už začne příprava aby se příště opět vracel jako vítěz.

Autor:


Témata: Atlanta, Sydney

Další z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz