Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slalomář Baxter neřekl poslední slovo

24 2002
Deer Valley - Nikdo nečekal, že na třetím místě stupně vítězů s bronzovou medailí na krku bude po olympijském slalomu stát skotský lyžař Alain Baxter. Svérázný chlapík prokázal značnou tvrdohlavost, s níž šel za svým cílem. Aby si vydělal peníze na startovné ve Světovém poháru, musel tvrdě pracovat. Přes léto dláždil ulice a stavěl ploty. V sobotu se dočkal.

Osmadvacetiletý Baxter se sice narodil v Edinburghu, ale na rozdíl od vrstevníků jej fotbal nebo ragby příliš nepřitahovaly. Oba jeho rodiče reprezentovali svou zemi v lyžování, a když se jim narodilo dítě, dali mu jméno po tehdejší francouzské sjezdařské hvězdě Alainu Penzovi.

Když se záhy Baxterovi přestěhovali do Grampian, jediného skotského vyššího pohoří, bylo o Alainově lásce k zimním sportům jasno. Jenže dlouho u něj vítězil hokej, dokonce už měl na stole profesionální smlouvu, ale nakonec dal přece jen přednost lyžím. Pod vedením rakouského trenéra Christiana Schwalgera dělal rychlé pokroky a vše vyvrcholilo loni ve švédském Aare, kde při finále Světového poháru dojel ve slalomu čtvrtý. Bodoval v každém slalomu SP a pochyby, jestli má dál pokračovat v kariéře, které jej přepadly vždy, když mu došly peníze, byly v té chvíli minulostí.

Klid ale neměl Baxter ani v olympijské sezoně. "Celý rok jsem zápasil s vybavením a pomalu jsem ztrácel sebevědomí. Ale díky výsledkům z minulé sezony jsem věděl, že mám na to soupeřit se špičkou. Ale tohle všechna má očekávání předčilo," přiznal po jízdě, která mu otevřela bránu k nesmrtelnosti. Vzápětí ale nezakryl, že se s jedním úspěchem nechce  spokojit. "Kdybych zajel slušně obě kola, mohl jsem mít klidně zlato. Ale ještě jsem neřekl poslední slovo," troufal si.

Ještě větší drzostí byla v očích Mezinárodního olympijského výboru jeho image. Do dějiště her přijel s namodro odbarvenými vlasy, přes něž se klenul bílý svatoondřejský kříž, přesně tak, jako je to na skotské vlajce. Takový projev nacionalismu ale pravidla zakazují, a tak si Baxter den před závodem musel vlasy přebarvit namodro úplně. I když se snažil, bílou barvu úplně nezakryl. "Vůbec jsem netušil, že se to nesmí. S politikou to ale nemělo nic společného," ujišťoval.

Baxter, přezdívaný Highlander, dokázal nemožné. Svou jízdou umlčel tyrolské zvonce, kterými tisícovky fanoušků předčasně pod sjezdovkou oslavovaly Rakušany Raicha a Albrechta. Naopak doma v Aviemore sto padesát jeho nejvěrnějších fanoušků spustilo na dudy chorál "Statečné Skotsko."

Britský lyžař Baxter oslavuje bronzovou medaili ve slalomu

Britský slalomář Baxter si jede na olympiádě pro bronz

Autoři: ,


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze