Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slalomář Baxter neřekl poslední slovo

24 2002
Deer Valley - Nikdo nečekal, že na třetím místě stupně vítězů s bronzovou medailí na krku bude po olympijském slalomu stát skotský lyžař Alain Baxter. Svérázný chlapík prokázal značnou tvrdohlavost, s níž šel za svým cílem. Aby si vydělal peníze na startovné ve Světovém poháru, musel tvrdě pracovat. Přes léto dláždil ulice a stavěl ploty. V sobotu se dočkal.

Osmadvacetiletý Baxter se sice narodil v Edinburghu, ale na rozdíl od vrstevníků jej fotbal nebo ragby příliš nepřitahovaly. Oba jeho rodiče reprezentovali svou zemi v lyžování, a když se jim narodilo dítě, dali mu jméno po tehdejší francouzské sjezdařské hvězdě Alainu Penzovi.

Když se záhy Baxterovi přestěhovali do Grampian, jediného skotského vyššího pohoří, bylo o Alainově lásce k zimním sportům jasno. Jenže dlouho u něj vítězil hokej, dokonce už měl na stole profesionální smlouvu, ale nakonec dal přece jen přednost lyžím. Pod vedením rakouského trenéra Christiana Schwalgera dělal rychlé pokroky a vše vyvrcholilo loni ve švédském Aare, kde při finále Světového poháru dojel ve slalomu čtvrtý. Bodoval v každém slalomu SP a pochyby, jestli má dál pokračovat v kariéře, které jej přepadly vždy, když mu došly peníze, byly v té chvíli minulostí.

Klid ale neměl Baxter ani v olympijské sezoně. "Celý rok jsem zápasil s vybavením a pomalu jsem ztrácel sebevědomí. Ale díky výsledkům z minulé sezony jsem věděl, že mám na to soupeřit se špičkou. Ale tohle všechna má očekávání předčilo," přiznal po jízdě, která mu otevřela bránu k nesmrtelnosti. Vzápětí ale nezakryl, že se s jedním úspěchem nechce  spokojit. "Kdybych zajel slušně obě kola, mohl jsem mít klidně zlato. Ale ještě jsem neřekl poslední slovo," troufal si.

Ještě větší drzostí byla v očích Mezinárodního olympijského výboru jeho image. Do dějiště her přijel s namodro odbarvenými vlasy, přes něž se klenul bílý svatoondřejský kříž, přesně tak, jako je to na skotské vlajce. Takový projev nacionalismu ale pravidla zakazují, a tak si Baxter den před závodem musel vlasy přebarvit namodro úplně. I když se snažil, bílou barvu úplně nezakryl. "Vůbec jsem netušil, že se to nesmí. S politikou to ale nemělo nic společného," ujišťoval.

Baxter, přezdívaný Highlander, dokázal nemožné. Svou jízdou umlčel tyrolské zvonce, kterými tisícovky fanoušků předčasně pod sjezdovkou oslavovaly Rakušany Raicha a Albrechta. Naopak doma v Aviemore sto padesát jeho nejvěrnějších fanoušků spustilo na dudy chorál "Statečné Skotsko."

Britský lyžař Baxter oslavuje bronzovou medaili ve slalomu

Britský slalomář Baxter si jede na olympiádě pro bronz

Autoři: ,


Další z rubriky

Zlatou medaili dostala Slucká až doma


Moskva Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...Najdete na iDNES.cz