Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slalomáře hlavní oslava ještě čeká

23 2000
P r a h a - Společně se dnes vrátili domů úspěšní medailisté z vodního kanálu Penrith v Sydney, zlatá kajakářka Štěpánka Hilgertová a bronzový kanoisté Marek Jiras s Tomášem Máderem. Všichni tři pospíchali domů, přestože je olympijská atmosféra uchvátila. Zatímco Hilgertová se v Austrálii připravovala už čtyři týdny a odloučení od domova pro ní bylo už příliš dlouhé, kanoistické duo pobylo v dějišti her nejkratší dobu ze všech slalomářů, prý aby se nestačili začít nudit. V Čechách je teď čekají jen samé příjemné povinnosti prokládané oslavami a zaslouženým odpočinkem.

Jiras a Máder sice odjeli do Sydney prakticky na otočku, ale přesto si  přivezli neopakovatelné zážitky. Oba uchvátilo slavnostní zahájení s kulisou 110.000 diváků a překvapivě nadšeni byli i z obrovského množství lidí, které se v olympijské vesnici zdržuje. "Soužití všech těch lidí bylo fantastické. Byli tam vedle sebe malí, velcí, tlustí, hubení, bílí, černí. A nezažili jsme jediný problém," pochvaloval si Máder.

To Hilgertová v olympijské vesnici nebydlela, a tak jí trochu chyběl kontakt s ostatními sportovci. Doma to chce napravit a svůj olympijský úspěch pořádně oslavit. "V Austrálii na slavení nebyl čas, neboť jsem měla spoustu povinností.  Byli jsme jen pozvaní na večeři na rozloučenou k rodině, u níž jsme bydleli," líčila. Oslavy si ale hodlá vynahradit i proto, že po Atlantě si vítězství podle svých slov dostatečně nevychutnala. "Budeme slavit se všemi kanoisty i dalšími kamarády. Máme na to celý podzim," řekla.

Kanoisté už se k malé oslavě dostali. Medailové zisky zapili na jachtě nedaleko pobřeží. "Bylo to decentní, hlavní oslava nás teprve čeká 9. října. Společně se štrekařema zakončíme sezónu," naplánoval Jiras.

Zároveň se ale mistři světa ještě vrátili ke svému závodu a kriticky ho hodnotili jako nevydařený, přestože svojí atmosférou byl pro ně jedinečný. "Závodili jsme poprvé před takovou kulisou. Patnáct tisíc lidí už je znát," pokyvoval hlavou Jiras. Ani pořadatelé nezaháleli a snažili se divákům závod co nejvíc přiblížit, aby obecenstvo mohlo 'odborně' ocenit náročné pasáže. "Měli tam kanoistu, který trať projel a ukázal, kde jsou těžší úseky. Závod tak byl taky pro lidi a to se mi líbilo," přidal se Máder.

Hilgertová se kromě oslav chystá věnovat hlavně svému synovi Lubáskovi, jehož jméno zaznívalo při jejím televizním spolukomentáři z jejích úst velice často. "Teď se budeme věnovat synovi, který má týden prázdniny a určitě společně někam vyrazíme. Kam to bude, ale ještě nevím," uvedla Hilgertová na letišti. Mužská část medailového ensamblu má jiné plány. Jiras bude volný čas před začátkem nového přípravného období trávit budováním domu v Uhříněvsi. Jeho parťák se hned po plánované oslavě vydá za dobrodružstvím do Nepálu na rafty.

Autor:


Další z rubriky

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Středa v Sydney: další čtyři zlaté medaile


S y d n e y Čeští paralympici dnes v Sydney vybojovali plný tucet medailí. Jejich bilance se nakonec zastavila...Najdete na iDNES.cz