Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slavná diskařka se o krajany postarala

13 2001
Praha - V Los Angeles stála pod schůdky letadla mladá dáma. Celá rozzářená štěstím, že zase vidí krajany. Znali ji všichni: Olga Fikotová, olympijská vítězka v disku na hrách v Melbourne před čtyřmi roky, provdaná brzy nato na pražské Staroměstské radnici za Američana Harolda Conollyho, olympijského vítěze v kladivu. Svědčili ji manželé Zátopkovi, Praha byla na nohou. Uvítala hokejisty dárkovým košem s pomeranči a starala se pak o ně znamenitě. Věděla totiž, z jaké že země přiletěli a že budou v Americe chudí jako kostelní myš.

Na hrách měli dva dolary kapesného denně, škudlili je, jak mohli. "Tenkrát Brundage jinak nedal," vzpomíná hokejový funkcionář Miroslav Šubrt na někdejšího mocného předsedu MOV, milionáře v úloze zarytého obhájce čistého amatérismu. "Fikotová sehnala každému dvacet pohlednic, ani známky jsme si tenkrát kupovat nemuseli," i po čtyřiceti letech to ví obránce František Tikal.

Ale co navíc: zavedla hokejisty do obchodu s kožešinami. Nylonový dámský kožich tam přišel na 20 dolarů. "A Olga nám tenkrát zprostředkovala jejich cenu za 9,90 dolaru," Tikal dosud s vděčností vzpomíná na Olinu.

"Tak to šlo mimo mě, já na obchody nebyl. Ale Frantovi tohle věřím, on má opravdu pamatováka"“ říká předseda hokejového svazu Karel Gut, tehdy dvaatřicetiletý kapitán národního týmu.

I jiná kouzla uměla už zdomácnělá Američanka. V proslulých hernách v Renu dostal každý hokejista zdarma žetony v celkové ceně 10 dolarů. Další finanční injekce už ovšem selhala. "Když porazíte Rusy, dostanete každý pětadvacet dolarů," slíbil tenkrát mužstvu vedoucí výpravy Uhlíř. Tyhle dolary byly v prachu. "Dali jsme pět branek, ale jak jsme jich mohli dostat osm, to tedy nikdy nepochopím," řekl tehdy Gut.

Autoři:


Další z rubriky

V Turíně mi nic nechybělo, tvrdí Jágr

Česko - Švédsko, Jágr

New York, Praha Chybělo Jaromíru Jágrovi na olympiádě v Turíně zázemí a nerozuměl si s koučem, jak psaly americké...

Neumannová: Líp to dopadnout nemohlo

Kateřina Neumannová, dcera Lucie

V očích měla únavu. Přátelé hodovali na její počest v pizzerii, ale ona jen vodou zapila...

Neumannová se už zase těší na závody


Praha Po triumfálním návratu z olympiády a krátkém souboji s onemocněním horních cest dýchacích se do...Najdete na iDNES.cz