Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu
Slavnostní zahájení olympijských her v Londýně 2012
01:48
Dlouho po půlnoci londýsnkého času Sir Paul dozpíval píseň Hey Jude a páteční oficiální zahájení defrinitivně skončilo. Čeští fanoušci se už teď mohou těšit na sobotu. Největší nadějí na medaili je střelkyně Kateřina Emmons.
01:37
Londýn teď ozářil ohňostroj a Paul McCartney zazpíval píseň The End. V následujících sedmi minutách se dostane i na další jeho hity. Diváci se pak po více než třech a půl hodinách začnou rozcházet, už za pár hodin je ale čeká první ze šestnácti dnů, během kterých se budou rozdělovat medaile.
01:36
A z desítek ohýnků se nakonec zrodil jeden velký olympijský oheň.
01:34
Sedm mladých britských sportovců, které si vybraly hvězdy minulosti a současnosti, pak následně zapálilo ne jeden, ale několik desítek ohňů.
01:28
Redgrave předal svou pochodeň sedmi mladým sportovcům. Ti se u pochodně střídají, aby se posléze každý chopil vlastní pochodně.
01:26
Mezitím si vyslechneme sliby sportovců, trenérů a rozhodčích. Přísahu za sportovce pronesla taekwondistka Sarah Stevensonová, za rozhodčí Mik Basi, za trenéry pak Erik Farrell.
01:25
Oheň na stadion přináší někdejší veslař Steve Redgrave.
01:23
A přichází čas pro okamžik nejvelkolepější. Zapálení olympijského ohně. Pochodeň doplula k olympijsému areálu na člunu, ve kterém nechyběl fotbalista David Beckham.
01:22
Za zvuků olympijské hymny stoupá bílá vlajka s pěti kruhy na svůj stožár.
01:19
Následuje další z tradičních úkonů - osm mužů a žen nese olympijskou vlaku, jsou mezi nimi generální tajemník OSN Pan Ki-mun či etiopský vetrvalec Haile Gebrselassie. Symbolicky je doplnil i někdejší boxer Huhammad Ali.
01:18
Královna Alžběta II. prohlásila londýnskou olympiádu za zahájenou.
01:17
Rogge pak na závěr svého proslovu požádal královnu Alžbětu II. o zahájení XXX. letních olympijských her za zahájené.
01:07
Coe přivítal sportovce a jejich doprovod, ale i diváky v Londýně. "Pokaždé, když byly Hry v Londýně, svět provázely potíže. A pokaždé se Hry staly triumfem," prohlásil Coe.
01:06
Promluví předseda organizačního výboru Sebastian Coe a předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge.
01:03
Na ovál vyjely pomyslné holubice na jízdních kolech. A krouží. Jedna z "holubic" se na laně vznesla nad plochu.
01:00
V Londýně je půlnoc, v Česku už jedna hodina v noci. Ale platí, že "show must go on". Prostor dostává skupina Arctic Monkeys. Její písničku doprovází ohňostroj a hra světel.
00:54
Britská reprezentace je tady! Pořadatelskou výpravu vede dráhový cyklista Chris Hoy. A na plochu se začaly snášet konfety. Mělo by jich být přes sedm miliard - jako lidí na planetě Zemi.
00:52
Už jen tři výpravy nám zbývají. Zimbabwe, Zambie a Velká Británie.
00:48
Mariel Zagunisová, olympionička - šermířka, vede početnou výpravu Spojených států amerických. Kameramané a režisér přenosu se však soustředili hlavně na basketbalové hvězdy z NBA. Od Kobeho Bryanta až po LeBrona Jamese.

Diskuse


Student střední školy: HUHAMAD? (1:22)

: kecy (1:14)

: pff jdu spat doibrou (0:24)

mosulský_machredž: ČESKÉ OLYMPIJSKÉ ÚBORY NEVEZMOU PO OH ZADARMO ANI VE SBĚRNĚ ! (0:13)
Najdete na iDNES.cz