Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lener: S Lojzou řeším hlavně hokej. A jako před Naganem chci medaili

DÁME HLAVY DOHROMADY. Alois Hadamczik a Slavomír Lener. | foto:  Michal Šula, MAFRA

6 2014
U hokejového "nároďáku" toho zažil spoustu, třeba i legendární Nagano. "Pamatuju, jak jsme si s Ivanem Hlinkou říkali, co budeme odpovídat na otázky, jaké máme cíle. Co je to úspěch a neúspěch," vzpomínal svazový šéftrenér Slavomír Lener před odletem na olympiádu do Soči.

A na čem jste se shodli?
Tenkrát pro nás byl cíl udělat medaili. Jen čistě pro nás, pro trenéry. Ale nikde jsme to neprezentovali. Navenek jsme říkali: "Neudělat ostudu, odehrát turnaj se ctí." Nevěděli jsme, do čeho jdeme, skoro půlka hráčů byla z Evropy. Favority jsme rozhodně nebyli, odjížděli jsme dost skromně.

Dnes jedete do Soči s čím?
Díky tomu, že už se uspělo v Naganu a získali jsme další zlaté medaile, tak je očekávání jen to největší. A je to správně, přece nebudeme říkat, že jsme uspěli, když domů přijedeme bez medaile. Takže řeknu, že chceme uspět.

Nakolik vám ty plány hatí zranění Vladimíra Sobotky?
Vypadl nám jeden klíčový hráč, co se týká defenzivy, pracovitosti, bojovnosti a energie pro mužstvo. Tohle se musí v uvozovkách ošetřit. Uvidím, s čím přijde trenér.

Bavíte se spolu hodně?
Na jakékoli akci se pořád řeší hlavně sestava: kdo bude hrát přesilovku, kdo oslabení... Devadesát procent času se určitě budeme bavit zase o hokeji. Momentálně nás čeká diskuze na téma, kam přesně zabudovat Martina Erata, kolik dostane prostoru, jestli ho dostane hned od začátku a s čím půjdeme proti Švédům.

Fotogalerie

Je velká komplikace, že v Soči nebudete mít dlouho kompletní tým?
Kluci z NHL přiletí 10. února, to už bychom si mohli poprvé zatrénovat společně. Ale jistotu, že bude sestava plná, máme až jedenáctého.

A to zbývají jen dva dny do prvního zápasu.
Vlastně dokonce jenom jeden a půl dne. Za tu chvíli si stihneme zatrénovat jednou společně, dvanáctého už bude jen rozbruslení a zápas. Má to jedinou výhodu, že Švédové jsou na tom úplně stejně. Možná ještě hůř, protože mají víc hráčů z NHL.

Už se na olympiádu těšíte?
Jako svazový šéftrenér toho mám moc, turnaj za turnajem, mistrovství světa a k tomu junioři. Já si to podvědomě asi posouvám, ale jsem přesvědčený, že až přistaneme v Soči, že nás to všechny vcucne. Nikdo nevíme, jak to tam bude vypadat. Je to všechno nové a navíc v oblasti, která je spíš letní než zimní.

A vy tam budete hrát hokej a chodit na procházky mezi palmami, co?
Jo, to bude zvláštní pocit. I když jsem teda působil na Floridě a tam jsme taky chodili v kraťasech. Palmu jsme měli i jako vánoční stromek. Na druhé straně mám zkušenosti i z Calgary, kde je obvykle velká zima, ale občas tam přijde horký vítr z jihu a z minus dvaceti jsme měli najednou plus patnáct. To se jim stalo vlastně i na jejich olympiádě.

Na oficiální zahájení půjdete?
Počítáme s tím. Teda spíš doufám, že oni počítají s námi. Já to nezažil ani v Naganu, takže se na to těším.

Nemáte strach z teroristů?
Tyhle věci se snažím nevnímat. Kdybych měl řešit, jestli mě přejede auto nebo že se mnou v Americe spadne mrakodrap, tak bych nemohl nikam cestovat. Tady je ta pravděpodobnost, že se něco stane, větší, na druhou stranu si to Putin určitě ohlídá. Věřím, tomu, že vše proběhne normálně.

Do Soči odletěla další várka sportovců, včetně hokejového týmu:Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze