Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slopestyle v Soči zazářil. Olympijský výbor teď myslí na další novinky

S JISTOTOU. Jamie Andersonová v kvalifikaci slopestylu snowboardistek na olympijských hrách v Soči. | foto: Reuters

11 2014
Premiéra slopestylu na hrách v Soči vzbudila pořádný ohlas. Tisíce zejména mladých lidí užasli nad krásnou podívanou pod kavkazskými vrcholky, jiní zase proklínali nedokonalý systém bodování. Nadšených ohlasů však bylo víc, i proto Mezinárodní olympijský výbor uvažuje o dalších novinkách v programu.

Takové představení olympijské hry už dlouho neviděli. Originální jízdy, elegantní triky, vysoké skoky, napínavé obraty. A k tomu v parku vládla uvolněná a kamarádská atmosféra, která připomněla skutečného olympijského ducha.

Mnoho lidí se přesvědčilo, že i freestylové disciplíny mají na olympiádě své místo. "Bylo to mimořádné," prohlásil sportovní ředitel Mezinárodního olympijského výboru Christophe Dubi, který patřil mezi skupinu spokojených diváků. "Věcí, která nás spojuje, je touha po jedinečných emocích a zážitcích. A slopestyle takové přinesl. Byl to výborný vstup," sázel za sebou další superlativa.

Olympionici z bláznivého prostředí

Slopestyle vynikl hlavně svým důrazem na individualitu a jedinečnost. Svázané prostředí lyžařské akrobacie nebo boj o tisícinky v snowboardovém slalomu tolik diváky netáhnou. Jednotlivé jízdy se sobě až příliš podobají a rozdíly v jednotlivostech jsou často příliš malé.

To potvrdil i první vítěz nové snowboardové disciplíny Sage Kotsenburg, jehož jízda byla nejlepší, jelikož zahrnovala osobité prvky. "Jsme všichni odlišní a originální, a to jsou i dnešní děti. Pocházíme z bláznivého prostředí," říká americký šampion. "Je to něco jiného než krasobruslení nebo gymnastika. Na olympiádu patříme."

OBJETÍ V CÍLI. Česká snowboardistka Šárka Pančochová při druhé finálové jízdě

OBJETÍ V CÍLI. Česká snowboardistka Šárka Pančochová při druhé finálové jízdě upadla a Sina Carndrianová (vlevo) i Jenny Jonesová (vpravo) ji v konečném pořadí o bod předstihy. Smály by se tak i krasobruslařky?

VYSOKÝ SKOK. Torah Brightová v kvalifikaci slopestylu snowboardistek na

VYSOKÝ SKOK. Torah Brightová v kvalifikaci slopestylu snowboardistek na olympijských hrách v Soči předvedla povedenou sestavu. Ve finále ovšem skončila bez medaile.

Právě ta bláznivost a bezuzdnost však mnohé pobuřuje. Olympijské hry sledují často i diváci, kteří o snowboardovém freestylu nikdy ani neslyšeli, a ti jsou zvyklí na jiné pořádky. Mimo jiné na přesný řád a pečlivé bodování jednotlivých sestav.

Při snowboardovém slopestylu ovšem šest sudích hodnotí pouze celkový dojem a pravidla jsou hodně vágní. Podle oficiálního manuálu je například obtížnost triků individuální. I proto na sudí padla velká kritika. "Výsledky měly přece vypadat úplně jinak," dušovali se také mnozí fanoušci v Česku.

Big Air - další na řadě?

A jestliže se už opravdu bojuje o medaile, které počítá celá země, zvyšuje se i motivace samotných jezdců. A freestyle v tu chvíli přestává být tolik "free". "Prostě si nemyslím, že si moje jízda zasloužila tak nízké skóre. Nevím, co měli ostatní lepšího," rozčiloval se ve čtvrtek Kanaďan Mark McMorris.

Tlak na sportovce je na olympiádě mnohem větší než například na tradiční přehlídce extrémních sportů X-Games. A někteří se s tím jen těžko vyrovnávají. "Zajedete dobrou jízdu, na kterou jste opravdu pyšní, s jediným triple corkem dne, a pak se ani nepřiblížíte postupu? Byl jsem zklamaný," popisoval McMorris své pocity.

Fotogalerie

Navzdory výtkám a možná nevhodnosti bodovacího systému pro olympijskou soutěž byl MOV se snowboardovou show spokojen.

Dubi, který bude mít brzy na starosti olympijské hry jako výkonný ředitel, řekl agentuře Reuters, že tato událost ukázala, že je potřeba přeskupit olympijský program mnohem rychleji.

"Mezinárodní olympijský výbor musí přezkoumat program, abychom se ujistili, že stále má odpovídající význam," tvrdí Dubi. "Samozřejmě chceme zachovat naši historii, zároveň však musíme zůstat aktuální a zachytit nové publikum."

Brzy se tak na zimních hrách mohou objevit další novinky z dlouho zapovězené oblasti freestylu."Co takhle Big Air?" navrhuje Kotsenburg další příbuznou soutěž. 

Disciplína, kde parta rozhodčích hodnotí jediný skok, by jistě rozvířila olympijské tradice. A znovu získala své nadšené fanoušky i zaryté odpůrce.Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Sáblíková: Medaile ze Soči už je poškrábaná. Ale to jí na kráse neubírá

Martina Sáblíková při exhibičním curlingovém turnaji.

Uplynul už přesně týden od chvíle, kdy v Soči přebrala svoji zlatou medaili, přesto se Martina...

Zkusila jsem lyže olympijské vítězky, chlubí se Křížová

SPOKOJENÁ. Česká lyžařka Klára Křížová v cíli superobřího slalomu v areálu Rosa...

Poprvé v sezoně dokázala bodovat ve třech závodech Světového poháru. A vzestup výkonnosti potvrdila...

Německý bobista, jenž půjčil nože Rusům, se proti ročnímu trestu odvolal

Německý bobista Manuel Machata si rok nezazávodí...

Německý bobista Manuel Machata vyfasoval roční zákaz startu za to, že na olympijské hry v Soči...Najdete na iDNES.cz