Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slováci chtějí podat žalobu na NHL

22 2002
Salt Lake City - Svoje hluboké zklamání a pocity marnosti nad znemožněním účasti nejlepších slovenských hráčů z NHL v předkole olympijského turnaje vyjádřila šestice slovenských hokejových hvězd v otevřeném dopise adresovaném komisionáři NHL Garymu Bettmanovi, předsedovi MOV Jacquesu Roggeovi, šéfovi IIHF Renému Faselovi a výkonnému řediteli hráčské asociace NHLPA Bobu Goodenowovi. Slovenský svaz ledního hokeje chce jít ještě dál a zvažuje podat na Bettmana žalobu kvůli údajnému porušení smlouvy.

"Olympijské hry by měly přinést každé zemi stejnou možnost představit vybrané sportovce v duchu opravdového přátelství. Vzhledem k tomu, že našim nejlepším hráčům z NHL nebylo dovoleno startovat v zápasech o postup do hlavní části turnaje, cítíme, že jsme byli o tuto olympijskou výsadu ochuzeni. Prožíváme stejně smutné a rozporuplné pocity jako lidé v naší vlasti, kteří nemohli vidět svůj tým v plné síle," píše se v listu.

Ten za slovenský výběr podepsali útočníci Miroslav Šatan, Jozef Stümpel, Marián Hossa, Pavol Demitra, Luboš Bartečko a Michal Handzuš.

Slováci v kombinované sestavě prohráli dvě utkání kvalifikačního turnaje, remizovali pouze s Lotyšskem a nakonec obsadili až třinácté místo. "A to přesto, že v NHL nastupuje pravidelně pětadvacet našich hráčů, ale šestnácti z nich, nebylo povoleno startovat ve všech třech utkáních na turnaji," vypočítali.

"Udělali jsme, co bylo v našich silách, ale naše možnosti byly omezené. Domníváme se, že manažeři by jednou za čtyři roky mohli oželet účast jednoho nebo dvou hráčů z klubu maximálně ve dvou zápasech základní části, která jich jinak čítá dvaaosmdesát. Víme, že nejsme jediní, které tato omezení postihla, ale nás se dotkla ze všech nejvíce," zdůraznili slovenští hokejisté.

Podle místopředsedy slovenského svazu Mariána Vávry bránil Bettman uvolnění slovenských hokejistů a tím porušil smlouvu asociace hráčů s vedením NHL. Svaz proto na něho zvažuje podání žaloby, což Vávra potvrdil v rozhovoru pro soukromou televizi TA3.

"Právníci zkoumají tu část smlouvy, kde se mluví o tom, že vedení klubů NHL po dohodě uvolní hráče při zvlášť významných životních událostech, jakými se rozumí svatba, narození dítěte nebo úmrtí. Otázkou teď je posoudit, jestli olympijské hry jsou významnou událostí. Máme zato, že tomu tak je," uvedl funkcionář, podle kterého by měla být žaloba na šéfa NHL připravena do měsíce.

"Nejde ani tak o to, kdo tento spor vyhraje. Jde o to postavit se za své práva. Je to naše morální povinnost. Slovenský hokej si to nezaslouží," řekl Vávra. Případnou výhru slovenské strany by prý považoval především za vklad do budoucna.

"Aby s námi jednali jako s rovným partnerem, protože ta jednání s panem Bettmanem, která jsem měl možnost absolvovat, se mi jevila úplně v jiné poloze," dodal.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze