Slováci chtějí v Aténách alespoň čtyři zlaté

12 2004
Praha - Fanoušci i odborníci věří, že v silách slovenské výpravy na OH v Aténách jsou alespoň čtyři zlaté medaile. Šance se dávají deblkanoistům Pavlu a Petru Hochschornerovým, čtyřkajaku ve složení Richard a Michal Riszdorferovi, Erik Vlček a Juraj Bača, kajakářce Eleně Kaliské a střelci Jozefu Göncimu.

Na stupních vítězů by z pětašedesátičlenné výpravy měli stanout i plavkyně Martina Moravcová či kanoista Michal Martikán. "Kanál v Helleniku je mimořádně široký, což nám vyhovuje. Slaná voda umí být zrádná, ale podmínky budou pro všechny stejné. Je to nádherná, technicky velmi náročná voda," řekl slalomář Pavol Hochschorner Športu.

Jeho dvojče Peter považuje trať v Helleniku za momentálně  nejnáročnější na světě. To podle něj zaručuje, že olympijské klání bude pro diváky velmi atraktivní. "Náš cíl je jednoznačný, chceme obhájit zlato z olympiády v Sydney," řekl.

Dalším slovenským trumfem v řecké vodě by měl být čtyřkajak, který v minulých třech letech nenašel přemožitele. Recept na úspěch je podle posádky zcela jednoduchý: individuální ambice jdou stranou, v lodi musí vládnout kolektivní duch.

"Postavení každého z nás je zcela rovnocenné a musí takové být. Kdyby byl někdo z nás vůdce nebo by byl nějak preferován, rovnováha v kajaku by se narušila. Každý v lodi musí být plně akceptován," řekl Michal Riszdorfer.

Největším soupeřem Slováků bude patrně maďarský čtyřkajak, jehož členové si na "mušketýry z Komárna" hodně věří. Slovenská posádka ale z posledních olympijských vítězů strach nemá. Spíše se obává větru v areálu Schinias, který by mohl narušit
regulérnost rychlostních soutěží.

Kaliská bude bez medaile zklamaná

Kajakářka Kaliská přiznává, že by byla hodně zklamána, pokud by v Řecku zůstala stát pod stupni vítězů. Za úspěch by ale čtyřnásobná vítězka Světového poháru ve slalomu nepovažovala pouze zlato, ale také stříbrnou či bronzovou medaili.

"Těžkých soupeřek bude více, ale mezi nejvážnější bych zařadila Němku Planertovou, dvojnásobnou olympijskou vítězku Češku Hilgertovou, Američanku Giddensovou nebo další Češku Pavelkovou. Rozhodující bude, kdo se nejlépe vyrovná s velkým
tlakem," řekla Kaliská.

Střelec Gönci doufá, že na olympiádě v Řecku nebude mít smůlu jako před čtyřmi lety v Austrálii, kde kvůli zdravotním potížím neuspěl. "Je to sport a k životu patří vítězství i prohry. Vždy se může něco stát a tehdy je zapotřebí zabojovat. V Sydney jsem si s tím příliš neporadil," uznal Gönci.

V Aténách je ale pasován na jednoho z hlavních favoritů ve vzduchové pušce. Gönci by tak k bronzové medaili z libovolné malorážky z Atlanty před osmi lety mohl nyní přidat ještě cennější kov.

Slovenští fanoušci s nadějí vzhlížejí také k plavkyni Moravcové nebo kanoistovi Martikánovi, kteří by rovněž neměli na stupních vítězů chybět. Překvapit by podle expertů mohl i někdo z tenistů, bez šancí prý nejsou Dominik Hrbatý ani Karol Kučera.


 

Slovenská kajakářka Elena Kaliská.

Autor:

Nejčtenější

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další z rubriky

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Najdete na iDNES.cz