Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slováci neměli jasně daný tým

13 2002
Bratislava - "Slováci počítali na olympijských hrách vlastně se třemi týmy. Jeden odehrál přípravné zápasy, druhý nastoupil do kvalifikace. První vlně hráčů z NHL totiž uvolnili místo jejich kolegové z evropských soutěží. Třetí mančaft se všemi hvězdami měl hrát hlavní turnaj. Neměli pořádnou možnost se zformovat," všiml si český hokejový trenér slovenského klubu Slovan Bratislava Miloš Říha. V rubrice "Očima experta", která vychází na internetové adrese zoh.idnes.cz, se zamýšlí nad hlavními důvody neúspěchu slovenské hokejové reprezentace.

Jen v systému to není
V NHL hraje několik skvělých slovenských hokejistů. Se všemi v sestavě by byla reprezentace velmi silným mužstvem. Musel by ale být jasně daný tým, který je pohromadě od začátku turnaje. Čas je relativní. Čas na pořádné sehrání nemá před olympiádou žádný mančaft, důležité je rozhodnutí o formacích.

O hracím systému soutěže věděli dlouho dopředu a byl stejný i pro další týmy, které se s ním vyrovnaly. Slováci mohli lépe zareagovat. Mohli utvořit sestavu podle našeho modelu na mistrovství světa, kdy jsme měli dvě pětky z extraligy, jednu z evropských soutěží a jednu z NHL.

Hvězdy v týmu
Do týmu se snažili sehnat mnoho hvězd, ale tým pak nehrál, jak by měl. Ostatní týmy v kvalifikaci hrají mnohem zodpovědněji. Na hráčích bylo vidět, že chtějí hrát hodně ofenzivně, ale často hráli dost na sebe. Nepůsobili kompaktním dojmem, měli se více odevzdat pro tým. Myslet hlavně na obranu.

Stav 6:3 s Lotyšskem určitě neměli pustit, to byla veliká chyba. Není totiž úspěch vstřelit šest gólů v zápase, ale co nejméně dostat. Třeba Hossa třikrát projede sám přes celé kluziště. To je sice pěkné, ale když pak jednou ztratil puk, soupeř se zadarmo dostal do šance.

Oni určitě chtěli, každý chce vyhrát. Jsou to všechno vynikající hokejisté, ale svoji roli sehrála také únava. Není jen tak, letět tisíc kilometrů a čtyři hodiny nato hrát rozhodující zápas. Navíc ještě měli v nohách těžká utkání v NHL.

Přehnaná očekávání
Na Slovensku jsou všichni hodně zklamaní. Novináři teď kritizují hráče, ale mají také svůj díl viny. Zbytečně je před zápasy rozhodili. Od týmu očekávali hrozně moc, nahlas se tu hovořilo dokonce o medaili. To bylo špatně. Vždyť velkým úspěchem by byl postup do hlavního turnaje.

Dost se tady spekulovalo o kvalitách brankářů. Pavola Rybára znám velmi dobře ze Slovanu. Je to vynikající gólman, ale má zvláštní povahu. Aby si byl jistý, musí hodně cítit důvěru. Tu bohužel v takové míře neměl. V Salt Lake City nezklamal. Neudělal velkou chybu, ale ani nechytil nic "navíc". Třeba jeden z německých gólů asi mohl chytit.

Už v neděli se opět rozjíždí slovenská extraliga. Kluci, kteří se vrátí z USA, se budou muset dát dohromady po obrovském zklamání. Počítám, že média ani fanoušci jim to ale neulehčí. Ještě dlouho jim budou neúspěch předhazovat.

 

Autor:


Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...Najdete na iDNES.cz