Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slováky při návratu raději doprovázela ochranka

18 2002
Bratislava - V tichu letištní haly, se sklopenými zraky, bez jediného fanouška a s dešťovými kapkami nad hlavou se v pondělí vrátila z olympijského turnaje v Salt Lake City minivýprava slovenských hokejistů. Na bratislavském letišti se čtyři členové ochranky a novináři dočkali pouze pěti hráčů z domácí extraligy a realizačního týmu. Ostatní buď zůstali v zámoří, nebo se vrátili přímo do svých týmů v Evropě.

Člen sekretariátu Slovenského svazu ledního hokeje Štefan Nižňanský vysvětlil přítomnost ochranky na letišti. "Poté, co výběr trenéra Jána Filce nepostoupil do hlavního olympijského turnaje, se snesla na hlavu všech kolem hokeje obrovská vlna kritiky. Nechtěli jsme nic ponechat náhodě," řekl Nižňanský.

Trenér Ján Filc nejdříve odmítl s novináři mluvit s odkazem na své závěrečné vystoupení ve slovenském olympijském domě. "Od poslední tiskové konference jsme hokej nehráli a nemám se k čemu vyjadřovat. Připravíme seriózní analýzu všech chyb a pak o tom budeme diskutovat," řekl kouč a dodal, že není dobré příliš pospíchat v soudech.

Filc poté popřel, že by na něj vedení svazu po neúspěchu v Salt Lake City vyvíjelo nějaký tlak. "Je konečně čas vážně se zastavit a říct si již otevřeně, jak na tom slovenský hokej všeobecně je a co od něj můžeme očekávat," prohlásil slovenský trenér.

Podle kouče byl neúspěch v olympijském kvalifikačním turnaji krachem celého čtyřletého úsilí. Jedním z klíčových problémů byla účast hráčů z NHL v předkvalifikaci. "Od počátku jsme mluvili o tom, že jdeme do vážného rizika. Pouze málo lidí nás poslouchalo," řekl Filc.

Podíl viny na slovenském výsledku připsal i novinářům. "Kromě toho, že napíšeme do novin, že náš hráč ve švédské lize zabodoval v minulém týdnu dvakrát, zapomínáme napsat také, že ve stejné švédské lize hraje dalších deset Lotyšů daleko lépe než on. Pak jsme překvapeni, že ten Lotyš umí hrát hokej," řekl Filc.

"Je třeba se podívat, jakou úroveň mají všichni naši hráči v Evropě, kteří musejí tvořit základ reprezentace."

Vestibulem letištní haly se pokoušeli v tichosti projít hráči Richard Šechný, Jaroslav Törok, Dušan Milo, Pavol Rybár a Richard Kapuš. Před zástupci médií se rozpovídal pouze Kapuš. "Je to zklamání, nic jiného se nedá říct. Nevím, v čem to bylo, snad to bylo tím, že momentální forma nebyla taková, jaká měla být," kroutil smutně hlavou útočník Slovanu Bratislava.

Podle něj byla přitom atmosféra v týmu vynikající. "Možná byla chyba v tom, že jsme si pořád říkali, že musíme a musíme, a nikdo si nepřipouštěl, že by se mohlo stát něco jiného. Myslím, že je ještě brzo to vše hodnotit, navíc to náleží spíš trenérům než mně," dodal Kapuš.

Autor:


Nejčtenější

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.czmobilní verze