Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Slovenkou z nouze. Kuzminová chtěla jet na olympiádě za Bulharsko

DRUHÁ MEDAILE! Biatlonistka Anastazia Kuzminová se raduje z druhé medaile ve Vancouveru. Po zlaté získala i stříbrnou. | foto: AP

25 2010
Nezájem sportovních funkcionářů zřejmě připravil Bulharsko o zlatou a stříbrnou medaili z olympijských her ve Vancouveru. A přihrál je Slovensku. Biatlonistka ruského původu Anastasia Kuzminová žádala v létě o bulharské občanství, ale svaz ji odmítl.

"Je to tak. Minulé léto byli v Belmekenu (na jihozápadě Bulharska) a ona a její manžel mě požádali o pomoc. Řekli mi, ať dám naší federaci vědět o zájmu Anastasie závodit za Bulharsko," řekl agentuře Reuters bývalý kouč bulharských biatlonistů Boran Hadžiev.

"Diskutoval jsem o tom s našimi svazovými šéfy a oni byli proti tomu, aby se Kuzminová ucházela o bulharské občanství a byla zařazena do národního týmu," uvedl Hadžiev.

Pětadvacetiletá Kuzminová vybojovala nečekaně ve Whistleru ve sprintu na 7,5 km historicky první zlato pro samostatné Slovensko na zimních hrách a poté ještě přidala ve stíhačce stříbro. Rodačka z Ťumeně reprezentuje Slovensko od roku 2008, poté co se nedostala do ruské reprezentace.

STŘÍLÍM ZA SLOVENSKO. Anastazia Kuzminová závodí za Slovensko rok a má mnohem lepší výsledky, než tomu bylo v barvách Ruska.

STŘÍLÍM ZA SLOVENSKO. Anastazia Kuzminová závodí za Slovensko rok, ale mohlo to být jen pár měsíců.

KDO BUDE PRVNÍ? Nakonec slovenská biatlonistka Anastazia Kuzminová (vpravo) na Magdalenu Neunerovou z Německa nestačila a dojela si pro stříbro.

BULHARSKO LEPŠÍ NEŽ SLOVENSKO. Biatlonistka Kuzminová získává medaile pro zemi, kterou ještě v létě odmítala.

"Je škoda, že to nevyšlo, protože je to špičková závodnice, která mohla bulharskému týmu pomoci," řekl Hadžiev. Bulharský biatlon prochází těžkými časy po nedávném ukončení kariéry tahounek Jekateriny Dafovské a Pavliny Filipovové.

"Navíc Kuzminová mě zkontaktovala ještě o několik týdnů později, ale naši funkcionáři názor nezměnili," dodal bývalý reprezentační kouč.

Bulharský olympijský výbor oznámil před začátkem her zvýšení odměn pro medailisty, navzdory tomu se však zatím žádný bulharský sportovec ve Vancouveru na stupně vítězů nedostal.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze