Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Slovenská brankářka dostala 18 gólů a řekla: Baby trpěly, tak jsem trpěla taky

DRSNÁ KRÁSKA. I ránu do hlavy musela v zápase s Kanadou strpět brankářka Slovenska Zuzana Tomčíková | foto: AP

14 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Když rozjetým Kanaďankám chytila čtyři šance během deseti vteřin, vyprodaná aréna Canada Hockey Place ji nadšeně tleskala. Přitom všichni fanoušci i sama Zuzana Tomčíková v brance slovenského hokejového outsidera věděli, že dostane spoustu gólů.

"Zatím jen začínáme, učíme se. I když jsme do zápasu daly všechno, dostaly jsme lekci. Nelze jen mávnout kouzelným proutkem, abychom se vyrovnaly nejlepšímu týmu světa. To bude trvat let," říkala jednadvacetiletá studentka z Bemidji State University ve státě Minnesota.

Jestli některá z hokejistek Slovenska při historické premiéře na olympijských hrách zasloužila uznání, byla to ona. Vyznívá to paradoxně, protože Slovensko prohrálo 0:18!

"Všechny baby jsme si přály, ať to je menší porážka. Bohužel..." vydechla Tomčíková, když se v brankářských betonech vykolébala mezi novináře.

Měly jste premiéru na olympiádě a proti vám stály nejlepší hokejistky světa. Nebyl pro Slovensko ten zápas utrpením?
Někdy ano, to musím přiznat. Když jsem pod stropem na obrazovce sledovala, jak hrozivě naskakuje skóre, bylo mi hodně divně. Ale zítra je nový den, v pondělí další zápas, jedeme dál. Nač se trápit něčím, co je za námi. Musíme zvednout hlavy.

A půjde to?
Musí. Všechny jsme věděly, jak strašně těžký soupeř proti nám nastoupí.

Přece jen: vy jste takovou smršť čekala?
Bylo jasné, že mezi námi bude velký rozdíl. Kanada je světová špička, zatímco ženský hokej na Slovensku vlastně teprve začíná. Když před osmdesáti lety začínali hrát chlapi, taky dostali od Kanaďanů na olympiádě třicetigólovou nakládačku. Aspoň si lidé na Slovensku uvědomí, jak dlouhá nás ještě čeká cesta.

Neměla jste někdy chuť z branky utéct? V první třetině jste dostala sedm gólů, ve druhé dva další během jediné slovenské přesilovky.
Bylo to strašné, několikrát jsem přemýšlela, že se nechám vystřídat. Ale pak jsem si uvědomila, jak musí asi trpět baby přede mnou. Bylo by ode mě zbabělé, kdybych utíkala. Jak si to ony odtrpěly na ledě, tak jsem si to já odtrpěla za nimi. A víte co? Jsem hrdá na náš tým, nesložily jsme se a bojovaly.

Podle výsledku to tak nevypadá.
Nevypadá, ale bylo to tak. Nechaly jsme v zápase všechno, co jsme v sobě měly. Že to stačilo jen na vysokou porážku, to je jiná věc. Nemyslete si, Kanada tu bude válcovat kdekoho. Kanaďanky, to je úplně jiný level.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze