Slovensko vyšle na olympiádu nejmenší výpravu v historii země

Bratři Peter a Pavol Hochschornerové na olympiádě v Pekingu | foto: Reuters

9 2012
Slovensko vyšle na olympijské hry nejmenší výpravu v historii země. Ve slovenských barvách se v Londýně představí 46 závodníků v 11 sportech, nejpočetnější zastoupení mají vodáci a atleti.

Na OH budou závodit zlatí medailisté z olympiády 2008 v Pekingu, vodní slalomář Michal Martikán i bratři Peter a Pavol Hochschornerové. Naopak kajakářku Elenu Kaliskou, která získala nejcennější kov na předchozích dvou letních olympiádách, nahradí stříbrná medailistka z loňského světového šampionátu Jana Dukátová. Vodní slalom je dlouhodobě nejsilnější disciplína Slováků na letních OH.

Nejstarším sportovcem slovenské výpravy je osmatřicetiletý střelec Jozef Gönci. Dvojnásobný bronzový olympijský medailista se představí na páté olympiádě, při zahajovacím ceremoniálu v Londýně ponese slovenskou vlajku.

Pátý start na olympiádě si připíše také Martikán, spolu s Göncim tak z hlediska účasti vyrovnají národní rekord plavkyně Martiny Moravcové, která do Londýna nepocestuje.

Kromě vodních slalomářů by o cenný kov v sportovní střelbě mohla znovu bojovat Zuzana Štefečeková, jež si z Pekingu odvezla stříbrnou medaili. V nominaci je také stříbrná medailistka v hodu kladivem z nedávného evropského šampionátu v Helsinkách Martina Hrašnová.

V závodě s hromadným startem se zase představí cyklista Peter Sagan, který na probíhající Tour de France vybojoval dosud tři etapová vítězství.

K změně došlo v složení posádky čtyřkajaku, který v rychlostní kanoistice vybojoval na olympiádě 2004 v Aténách bronz a na předchozích OH stříbro; kvůli napjatým vzájemným vztahům z lodě vypadli bratři Riszdorferové.

Program OH

Přehledný program olympijských her

Nominace do Londýna se ještě mohla rozšířit o tři sportovce, jimž Slovenský olympijský výbor dal čas na splnění olympijského limitu do konce uplynulého týdne.

"Ani jednomu z těch atletů se splnit kritéria nepodařilo," řekl mluvčí olympijského výboru Ľubomír Souček. Není ale vyloučeno, že za slovenské barvy kromě 46 potvrzených závodníků nakonec nastoupí i další sportovci. Stane se tak v případě, že je některá z mezinárodních sportovních federací na OH pozve; například stolní tenista čínského původu Wang Jang je na seznamu prvním náhradníkem.

Při premiérové účasti Slováků na letní olympiádě v Atlantě v roce 1996 reprezentovalo zemi pod Tatrami 71 sportovců, v roce 2000 v Sydney to bylo rekordních 108 závodníků. Před čtyřmi roky v Pekingu, kde slovenská výprava získala šest medailí včetně tří nejcennějších kovů, závodilo 57 Slováků.

Autor:

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

Šampioni předávali vydražené věci, peníze pomohou i chlapci na vozíku

Úspěšní dražitelé a zástupci českých medailistů pózují po slavnostním předávání.

VIDEO "Přeju hodně bezpečné zábavy s ostrým kordem," smál se pětibojař David Svoboda. "Moc gratuluju,"...

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle

VIDEO Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém...

Najdete na iDNES.cz