Slovensko je součástí kandidatury Krakova na ZOH, chce výjimku na hokej

Slovenští hokejisté coby hostitelé olympijského turnaje? I to se může stát. | foto: Reuters

13 2013
Slovenská vláda oficiálně podpořila kandidaturu Krakova na pořádání zimních olympijských her v roce 2022. Poláci už dříve nabídli svým jižním sousedům, že by se na jejich území mohly uskutečnit některé z disciplín. Slováci touží především po hokejovém turnaji, na jeho pořádání by však museli dostat výjimku.

V případě výběru Krakova jako pořadatelského města by největší slovenské lyžařské středisko na Slovensku Jasná v Nízkých Tatrách mělo hostit některé lyžařské závody. V slovenské části Vysokých Tater by se zase mohly konat soutěže v akrobatickém lyžování.

Národní olympijské výbory obou zemí se už dohodly také na tom, že Slovensko by uspořádalo turnaj v ledním hokeji, který je v zemi jedním z nejpopulárnějších sportů.

K tomu by Krakov podle medií ale musel od Mezinárodního olympijského výboru získat výjimku. Olympijská charta totiž v současnosti připouští uspořádat některé disciplíny mimo pořadatelskou zemi jen v případě, že tato nemá vhodné přírodní podmínky. Toto ustanovení by se v případě polské kandidatury mohlo uplatnit například pro sjezdové lyžování, ale nikoliv pro lední hokej.

Uspořádání části olympijských disciplín na Slovensku by si vyžádalo postavení nových zimních stadionů, jakož i úpravy lyžařského střediska v Jasné včetně vyřešení nedostatečného počtu parkovacích míst v tomto skiareálu, který je součástí rozlohou největšího národního parku na Slovensku.

Organizace olympiády přijde podle slovenského ministerstva školství na dvě miliardy dolarů (51 miliardy korun). Většinu výdajů by měla hradit polská strana. Oficiální přihlášku na pořádání zimní olympiády 2022 podle dostupných informací zatím nikdo nepodal. Zájem už ale projevilo vícero států.

Slovensko se v minulosti neúspěšně ucházelo o pořádání zimní olympiády 2002 a 2006.

Autoři: ,

Další z rubriky

Kajakář Dostál bude moci na OH v Tokiu bojovat o tři medaile

Český kajakář Josef Dostál obhájil titul na trati 500 metrů a získal čtvrté...

Kajakář Josef Dostál může na olympijských hrách v roce 2020 v Tokiu pokusit vybojovat hned tři...

Výzva pro Ledeckou? Elitní snowboardisté cílí na letní hry

Shaun White na skateboardu na X-Games v roce 2011.

Mezi snowboardisty jako by se začal šířit pozitivní virus ambicí: vyhrávat v jejich vlastním rajonu...

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Najdete na iDNES.cz