Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Slovensko oslavuje dalšího biatlonistu: Hurajt má bronz. Šlesingr byl šestnáctý

Slovenský biatlonista Pavol Hurajt se raduje z bronzové olympijské medaile v závodě na 15 kilometrů. | foto: AP

21 2010
Bezchybná střelba se stala základem pro bronzovou medaili slovenského biatlonistu Pavla Hurajta. Získal ji v závodě na 15 kilometrů s hromadným startem. Zvítězil ruský reprezentant Jevgenij Usťjugov.

Druhý doběhl Francouz Martin Fourcade. Michal Šlesingr, jediný český závodník, který se do elitní třicítky pro masový závod kvalifikoval, doběhl na šestnáctém místě s minutovou ztrátou na vítěze.

Hurajt se začal ve Světovém poháru prosazovat až letos, jeho maximem však až dosud byla pátá místa. Na minulých olympijských hrách v Turíně končil ve třetí desítce výsledkové listiny.

Olympijský závod biatlonistů na 15 kilometrů s hromadným startem.

Po dojezdu byl nadšený. "Jsem strašně šťastný, že mi to už konečně vyšlo. Po výsledcích v předchozích závodech jsem věřil, že i mně se na této olympiádě podaří vybojovat medaili," řekl a pochvaloval si skvěle připravené lyže. "Troufám si tvrdit, že byly jedny z nejlépe nachystaných."

Slovensko má z biatlonu už dvě olympijské medaile. Zlato a stříbro pro tuto zemi získala naturalizovaná Ruska Anastazia Kuzminová.

Země zažívá na biatlonových tratích ve Whistleru nejlepší olympijské okamžiky v samostatné historii. Hurajt po sedmém místě v úvodním sprintu a páté pozici ve vytrvalostním závodě zkompletoval pro Slovensko sadu medailí.

Rozhodlo se až za poslední střelbou

Poslední individuální závod mužů ve Whistleru byl dlouho vyrovnaný.

Třicetičlenné startovní pole se drželo pohromadě, roztrhala jej až závěrečná čtvrtá střelba vestoje. Hurajt odjel z poslední položky jako první, ale v kopci se přes něj přehnal vítězný Usťugov, který získal pro Rusko první cenný kov z biatlonových soutěží ve Vancouveru a hned nejcennější.

Rus Jevgenij Usťjugov, olympijský vítěz v závodě biatlonistů na 15 kilometrů s hromadným startem.

O pár metrů později předjel dvaatřicetiletého Slováka i Fourcade a zdálo se, že dopředu půjde také Rakušan Christoph Sumann. Hurajt však v závěru zabojoval a uhájil překvapivý bronz. Také druhý Fourcade získal na velké akci první individuální medaili.

Závod se povedl Šlesingrovi, který vyběhl na trať až z 26. pozice, ale postupně se posouval pořadím vpřed. Povedla se mu hlavně střelba vestoje, při závěrečných dvou položkách ani jednou nechyboval a propracoval se na konečné 16. místo. Dosáhl tak nejlepšího českého výsledku v biatlonu ve Vancouveru.

Naopak hrubě se nedařilo norské hvězdě Olemu Einaru Björndalenovi.

Fenomenální závodník místo útoku na jedenáctou olympijskou medaili zápolil s nepřesnou střelbou a celkem sedmkrát musel na trestný okruh. Skončil až na 27. místě.

Výsledky olympijského závodu

Závod mužů s hromadným startem na 15 kilometrů

Výsledky: 1. Usťugov (Rus.) 35:35,7 (0 tr. okruhů), 2. M. Fourcade (Fr.) -10,5 (3), 3. Hurajt (SR) -16,6 (0), 4. Sumann -25,9 (1), 5. Mesotitsch (oba Rak.) -30,2 (3), 6. Čerezov (Rus.) -33,5 (3), 7. Landertinger (Rak.) -34,0 (4), 8. Jay (Fr.) -34,6 (1), 9. Fak (Chorv.) -34,8 (3), 10. Greis (Něm.) -35,0 (3), ...16. Šlesingr (ČR) -59,9 (2).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze