Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slovensko už má olympijský skandál

19 2004
Praha - Olympijské hry ještě nezačaly a Slovensko už řeší problém. Na sobotním zasedání Slovenského olympijského výboru schválilo plénum nominaci 64 sportovců. V seznamu však chybí diskař Jaroslav Žitňanský, který splnil A-limit IAAF. Návrh Slovenského atletického svazu jeho jméno obsahoval. Návrh SOV už ne.

Počet 65 navržených sportovců - tedy počet, do kterého byl zahrnut i s Žitňanský - potvrdil serveru pravda.sk ve čtvrtek večer po zasedání výkonného výboru SOV také jeho generální sekretář  Martin Benko. Jmenovitá nominace byla odtajněna v sobotu. Sportovců v ní bylo však už bylo jen 64, Žitňanský chyběl. Na jeho absenci v listině nominovaných na zasedání pléna přitom neupozornil nikdo, ani zástupci Slovenského atletického svazu...

Ten navrhl výkonnému výboru seznam třinácti atletů se splněnými limity. Žitňanský v něm figuroval, ačkoli podle šéftrenéra slovenské atletiky Vladimíra Bezdíčka na start na regionálním mítinku ve Vídni, kde diskař splnil A-limit, neměl souhlas svazu. Ten je potřebný k uznání limitu... Výkonný výbor SOV tak Žitňanského do seznamu nezařadil.

Proč, vysvětloval v sobotu šéf slovenské mise v Aténách Vladimír Miller, kterého cituje slovenský deník SME.

1.) Limity dosáhl atlet na závodech, které neodpovídaly charakteru závodů, na jakých se Slovenský atletický svaz zavázal uznávat limity. "Áčko jsem hodil na oficiálních závodech Rakouského atletického svazu. Zítra jim pošlu e-mail, ať to potvrdí," brání se Žitňanský.

2.) Víc než desetimetrový rozdíl ve výkonech třiatřicetiletého slovenského diskaře. "Výkony v hodech jsou kolísavé u všech, také u Jana Železného. Záleží na větru a kruhu," oponuje diskař.

3.) Vystoupení Žitňanského v Atlantě 1996 a na evropském šampionátu v Mnichově 2002. Na obou zklamal. "Do Atlanty jsem jel se zraněným ramenem a pak jsem téměř čtyři roky neházel. A v Mnichově jsem nijak extra nezklamal. Formu jsem měl, krátce před ME jsem utvořil slovenský rekord," dodává.

Osoba Jaroslava Žitňanského, který letos čtyřikrát přehodil šedesátimetrovou hranici, dodává celé kauze pikantní nádech. Třiatřicetiletý diskař nemá na Slovensku pozitivní renomé. V minulosti čelil podezřením, že házel lehčím diskem.

"Veze se to se mnou od té doby, co mi už téměř před desetiletím na mistrovství Slovenska oficiálně odvážený a označený disk znovu odvážili a místo dvou kil vážil 1,99..." přiznává diskař pro SME.

Ale chce se bránit. "Podám na Slovenský olympijský výbor žalobu a jsem si jistý, že vyhraji," reagoval okamžitě po zveřejnění výroku pléna SOV. Je nezaměstnaný, příjmy má pouze z atletiky. "Jsou v tom peníze, které jsem mohl vydělat na mítincích, od sponzorů, kteří podmiňovali podporu startem na olympiádě. Do soustředění v Africe jsem dal sto tisíc...," říká. V případě nominace by Žitňanský zinkasoval od SOV 50 000 korun za limit a dalších 200 000 na přípravu. Takhle nemá nic.

Autor:


Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...Najdete na iDNES.cz