Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Slovenský obránce Višňovský měl pozitivní test. Potrestán nebude

Slovák Lubomír Višňovský má malér | foto: Josef Cafourek

28 2010
Po soubojích o medaile se nad slovenskou hokejovou reprezentací vznáší skandál. Hokejový obránce Lubomír Višňovský měl podle vyjádření Mezinárodního olympijského výboru pozitivní test na zakázanou látku pseudoefedrin. Incident se nakonec obejde bez trestu, třiatřicetiletý zadák vyvázl jen s varováním.

Užití pseudoefedrinu totiž nepatří k závažným proviněním. Sice se jedná o návykovou látku, ale ta je obsažena v mnoha přípravcích například proti nachlazení nebo zduřelé sliznici. Obránce Edmontonu skutečně požil zakázaný přípravek pouze z nepozornosti při léčbě zdravotních potíží.

Pseudoefedrin byl v moči Višňovského objeven 24. února při testu po výhře 4:3 nad Norskem v základní skupině. Po pozitivním nálezu byl slovenský zadák kontrolován opět o dva dny později, tehdy však už byly výsledky negativní.

Zakázaná látka se do hokejistova těla dostala z léků na léčení nachlazení, které bral po konzultaci s lékařem slovenské reprezentace Dalimírem Jančovičem a kondičním trenérem Edmontonu Kenem Lowem. Třiatřicetiletý Višňovský o jejich užívání informoval antidopingové komisaře v dotazníku před kontrolou s tím, že nevěděl, že obsahují zakázanou látku.

Mezinárodní olympijský výbor se rozhodl Višňovského netrestat, doporučil však zahájit disciplinární řízení s Jančovičem a Lowem. "Hráč byl naprosto otevřený, spolupracoval a jedná se o první provinění během jeho dlouhé kariéry," píše se v prohlášení MOV.

Višňovský je druhým dopingovým hříšníkem ve Vancouveru. Těsně před zahájením olympiády měla ruská hokejistka Světlana Terentěvová pozitivní test na stimulant tuaminoheptan. Protože je tato látka zakázaná pouze během soutěží, vyvázla stejně jako slovenský bek s varováním.

Autoři: ,


Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze