Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Postup do Ria? Bylo to brutální, shodují se Sluková s Hermannovou

Barbora Hermannová (vlevo) a Markéta Sluková na Kontinentálním poháru ve Stavangeru. | foto: cev.lu

12 2016
V pondělní o půl šesté odpoledne dorazily na pražské letiště. Z ruské Soči, kde probíhal poslední kvalifikační turnaj Kontinentálního poháru se beachvolejbalistky Markéta Sluková s Barborou Hermannovou vrátily možná trochu unavené, ale nesmírně šťastné. Vždyť zvládly něco, o čem mnozí tvrdili, že je nemožné. Po jedenácti měsících, co spolu hrají, se probojovaly na olympijské hry.

Jaké jsou bezprostřední dojmy po postupu na olympiádu?
Hermannová: Obrovské emoce. Jsme nadšené ze všeho, co jsme dokázaly. Pro náš tým, který spolu není ještě ani rok, je to velký úspěch. Za tu dobu jsme odvedly kus práce.
Sluková: Hned v tom momentě, kdy se nám to povedlo, tak tam bylo strašně moc emocí. Každá jsme si to prožívala zvlášť a pak i dohromady, je to pro nás splněný sen. S olympiádou jsem letos už opravdu nepočítala, a teď takový obrat. Byly tam velké emoce.
H: Nikdo, kdo se kvalifikoval na olympiádu, nemůže říct nic negativního. Já jsem úplně unešená z toho, co jsme dokázaly. Jak jsme se za tu dobu, co jsme spolu, zvedly herně, jak jsem se zlepšila pod Simonovým (Naush, trenér) dohledem. Jsem šťastná, že jsme přidaly i tu třešničku na dortu.

Fotogalerie

Zkuste popsat těch jedenáct měsíců, které jste spolu strávily.
H: Spousta dřiny, stráveného času společně jak na tréninku, tak mimo. Zvládání všech volejbalových i nevolejbalových situací. A hlavně víra v to, že spolu můžeme dokázat cokoliv.
S: Strašné množství práce. Prošly jsme si vším možným, dovedlo nás to až sem, což budeme ještě chvíli vstřebávat.

Jak moc vám postup do Ria narušil plány na léto?
H: Měli jsme všichni naplánované nějaké prázdniny, já třeba tím, že jsem z Ostravy, tak bych jela pozdravit rodinu domů. Simon nám v letadle ukazoval kalendář, že měli jet s Maki do Rakouska si oddechnout, Rio tam neměl.
S: Tím, že je Simon z Rakouska a 90 % času trávíme v Čechách, tak bychom zavítalo do jeho končin. Plán sice musíme překopat, ale jsou to příjemné povinnosti.
H: Za Ostravu bych to teď určitě neměnila. Naštěstí nemusím nic rušit, neměla jsem nic napevno domluvené. Spíš nám přibudou starosti s tím, jak to všechno bude probíhat, co se musí zvládnout. Přece jen jsme se kvalifikovaly za pět minu dvanáct, jako jedni z posledních sportovců. Musíme se spojit s Českým olympijským výborem a domluvit všechny organizační věci.

Má takhle pozdní kvalifikace i nějakou výhodu?
S: Má, výhoda je v tom, že jsme vlastně s olympiádou nepočítaly. Nebyl to pro nás hlavní cíl, což pro spoustu týmů je. My si ji pojedeme užít. Kvalifikovaly jsme se na ni o tři body před Číňankama ve zlatém setu. Ještě včera jsme byly od olympiády pěkně daleko a najednou na ní jsme.

Markéta Sluková s Barborou Hermannovou slaví výhru v prvním zápase o třetí...


Jak se vám vůbec zamlouval systém, kterým se Kontinentálním pohár hraje?
S: Všichni jsme kvůli němu zestárli o deset let. Ale tím, jak je to brutální, tak je ten postup o to cennější.
H: Byla to zabíjárna. Když hrajete klasický zápas a jdete do tiebreaku, už přece jen máte nějakou půlhodinku za sebou. Víte, jakým stylem váš soupeř hraje. Ale tady nastoupíte úplně z ničeho, nevíte, s čím na vás soupeřky vylezou. Někomu těch deset minut vyjde, někomu ne. V prvním zápase proti Číňankám jsem se nestihla ani rozkoukat a už jsme si podávaly ruce a prohrávaly jsme. Ale bylo dobré si to vyzkoušet před finálovým zápasem. Věděly jsme, co udělat jinak.

V olympijské skupině máte Brazilky, Argentinky a Španělky. Zkuste je představit.
S: Brazilky budou velmi těžký oříšek, obě jsou z Ria, budou hrát na domácí půdě. Pak Argentinky, které jsou šílené bojovnice, to samé Španělky. Všechno země s velikým temperamentem. Bude to náročné, ale je to olympiáda, splnění našeho snu. Zatím jsme ve fázi, kdy jsme rády, že jsme se kvalifikovaly, soupeřky jsme ještě detailně nezkoumaly.
H: Podle mě Brazilky asi nejsou nadšené, že nás dostaly. Třikrát jsme s nimi hrály vyrovnané zápasy, takže asi nebudeme týmem, který by chtěly. Doufám, že jim zaškodíme. Sice budou mít v zádech spoustu fanoušků, ale stát se může cokoliv. Tu skupinu můžeme vyhrát, ale taky skončit poslední.
S: Olympiáda je specifická i tím, že jsou tam redukované kvóty. Mohou tam být dvě Brazilky, dvě Američanky, dvě Němky. Jsou tam skupiny, které jsou šíleně našlapané. A pak ty, kde je třeba Egypt, který je maličko slabší. Ta naše je hratelná, není tam soupeř, u kterého bych řekla, že ho určitě porazíme. Je vyrovnaná a může ji vyhrát kdokoliv.

Je reálné, abyste zopakovaly páté místo z Londýna?
S: Tak určitě (smích). Člověk tam vždycky jede s tím, že může zahrát výborně. My s Bárou víme, že hrajeme výborný volejbal, ale tohle je úplně jiný turnaj o čtyři roky později. Soupeřky jsou jiné, i náš sport jde dopředu. Upínat se k tomu, co bylo v Londýně, by nebylo správné.

Jak vysoko visí olympijská medaile?
S: Vysoko. Budou tam hráčky, které jsou třeba o deset let zkušenější a Rio je pro ně nejdůležitější turnaj za celé čtyři roky. Každá odehraná olympiáda je strašně znát, musíte se rozkoukat, je to úplně něco jiného. Ale pořád je to kulaté a my jsme ženské, u nás je možné všechno.Další z rubriky

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

Kvůli dopingu v Soči nesmějí závodit i čtyři ruští skeletonisté

KUK. Alexandr Treťjakov si jede pro zlato ve skeletonu.

Mezinárodní federace bobového sportu a skeletonu pozastavila činnost čtyřem ruským skeletonistům....

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský krajNajdete na iDNES.cz