Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slunce uzamklo Švehlu na pokoji

23 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Zápasník Petr Švehla se zapojí do bojů na olympijských žíněnkách. Čeká se od něho medailové překvapení. Do Atén přiletěl týden před prvním zápasem a celou tu dobu se více méně skrýval před sluncem. "Hlídám váhu a šetřím energii," hlásil ve svém pokoji.

Do Atén přicestovali jen dva zápasníci v řecko-římském stylu - Švehla bude soutěžit v nejlehčí kategorii do 55 kilogramů, David Vála v té nejtěžší do 120 kilogramů.

Švehla před čtyřmi lety zápasil v Sydney, takže může srovnávat olympijské zázemí. "Vesnice je pěkná, podobná jako v Austrálii. Domy jsou tu ale o trošku větší a pohodlnější," pochvaluje si.

Týdenní aklimatizaci v Řecku považuje za dostačující. "Většinu času jsem odpočíval a hlídal, abych neshodil. A taky jsem lehce trénoval," popsal svůj režim závodník klubu PSK Olymp Praha.

Do aténského zápasnického centra Ano Liossia Olympic Hall se podívat nebyl. "Viděl jsem ji jen v televizi," mávl rukou na obrazovku, kde zrovna zápasily ženy.

Pro trénink mu stačila tělocvična v olympijské vesnici, kde našel potřebné vybavení - kromě žíněnek i váhu na přesnou kontrolu tělesné hmotnosti.

"Byli jsme tam každý den. Šlo o rychlé hodinové intenzivní tréninky, abych upravil váhu na potřebných a přesných padesát pět kilogramů," podotkl dvaatřicetiletý Švehla.

Když neceký den před svým prvním zápasem odjížděl na vážení, stavil se ve vesnici v klubovně sloužící jako centrum oddechu českých reprezentantů. "Mám přesně pětapadesát," oznámil ve dveřích.

Mistr Evropy z roku 2001 skončil před čtyřmi lety v Sydney šestnáctý. O letošních ambicích nemluví, přesto si od něj mnozí slibují medaili.

"Důležitý bude postup ze skupiny. Hodně záleží na losu. Můžete dostat toho největšího favorita a hned skončit, nebo to dopadne naopak a jde se hodně daleko. Mohlo by to vyjít - pokud bude štěstí a forma," doufá svalovec trénovaný koučem Ervínem Vargou.

Jméno svého soupeře se stejně jako David Vala dozvěděl několik hodin po vážení. A nejde o žádná "ořezávátka". Ve skupině má bývalého mistra světa Dennise Halla z USA a bronzového medailistu z loňského evropského šampionátu Oleksije Vakulenka z Ukrajiny... - více zdeDalší z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz