Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šmídová má svědkyni, jury ji však odmítla

20 2004
Atény - Jury odmítla projednávat kauzu české jachtařky Lenky Šmídové. A to přesto, že Šmídová našla svědkyni, která by vyvrátila velmi pochybné obvinění norské konkurentky Siren Sundbyové. Ta tvrdí, že ji Šmídová v šesté rozjížďce udeřila ráhnem a rozhodčí ji bez důkazů vyhověli. Šmídová byla diskvalifikovaná a po šesté rozjížďce ztratila třetí místo, které ji tehdy patřilo.

Rozhodčí dnes totiž případ odmítli znovu projednávat, protože nová svědkyně, kterou si Šmídová sehnala, k tomu podle jejich názoru nebyla důvodem.

"Je to hodně šalamounské řešení a nevím, co si o tom mám myslet," řekl ČTK trenér David Křížek. Nové světlo do případu měla vnést Španělka Neus Garrigaová, která v inkriminovaný okamžik jela poblíž a spornou situaci viděla.

"Jenomže podle nich si Lenka svědka mohla přivést k prvnímu jednání, takže to teď nebyl důvod k znovuotevření případu," divil se Křížek.

Ve středeční šesté jízdě skončila Šmídová šestá, ale vedoucí Norka Siren Sundbyová podala protest, protože jí Češka na vodě neudělala dostatek místa na projetí. Komise protest uznala a českou jachtařku z jízdy diskvalifikovala.

Česká strana čekala, že se jí nepodaří rozhodnutí změnit. Norka je světovou jachtařkou roku a v případě, že by jury dala Šmídové za pravdu, musela by Sundbyovou zároveň ze závodu vyloučit. "Nechtějí do toho šťourat," řekl Křížek.

Dnes jsou na pořadu devátá a desátá rozjížďka z celkového počtu jedenácti a výsledky hodně napoví o konečném pořadí.

Zatím vede Sundybová před Australankou Sarah Blanckovou a Dánkou Signe Livbjergovou. Šmídová je s minimálním dostupem čtvrtá. "Dnešek je strašně důležitý, protože v neděli nemá foukat," řekl Křížek. 

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze