Šmídová si doplachtila pro stříbro

22 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Češi prožívají v Aténách stříbrnou neděli. Po veslařské párové čtyřce vybojovala medaili ze stejného kovu také jachtařka Lenka Šmídová, která v poslední, jedenácté jízdě třídy Evropa skončila desátá a bez potíží odrazila nápor soupeřek. "Je to super pocit, jen mám hroznej hlad a žízeň," svěřovala se v cíli.

Závod vyhrála Norka Siren Sundbyová, bronzovou medaili si domů odveze Dánka Signe Livbjergová.

"Po těch nervech je to hrozná úleva. Zvlášt poslední den a půl jsem seděla a neměla do čeho píchnout," smála se stříbrná jachtařka.

"Chtěla jsem se podívat na velodrom, jenže nebyly lístky. Tak jsem chtě nechtě přemýšlela, co bude zítra," popsala volný den před rozhodující rozjížďkou.

Dlouho to vypadalo, že by se mohla poslední jízda kvůli špatným větrným podmínkám zrušit, ovšem pět minut před vypršením limitu, v 15.55 aténského času, se pětadvacítka závodnic přece jen vydala do závodu.

"Na vodě jsem čekala od půl jedné. Chvilkama jsem byla přesvědčená, že to do takových podmínek nemůžou pustit. Jenže na druhou stranu jsem věděla, že udělají vše pro to, aby se jelo," popsala nepříjemné průtahy.

Poslední rozjížďka pro ní začala dobře. Na první bojce sice obracela až na 11. místě, ale obě její hlavní soupeřky - Dánka Signe Livbjergová a Australanka Sarah Blancková - pluly až za ní. Tak tomu bylo i na druhé bojce, kde se česká jachtařka pohybovala na 13. místě.

"Byla tu možnost, že se mě jedna z těch dvou závodnic po startu pokusí donutit, abych dojela poslední. To možné je. Pokud to někdo umí, může vytlačit soupeře do strany a poslat ho na chvost. A to by mě asi stálo nejen stříbro, ale medailové stupně vůbec," uvědomovala si.

"Naštěstí jsem si všimla, že po mě ani jedna nejde a že se snaží o co nejlepší start. Tak jsem najela mezi ně. Start nebyl nejlepší, věděla jsem, že si nemůžu dovolit předčasně přejet čáru, raději jsem se držela vzadu. A zhruba po dvou stech metrech jsem se před ně dostala," popisovala.

Pak si začala hlídat především Dánku. "Točila jsem na ní. Stejně tak si Dánka hlídala Australanku," popisovala taktiku v boji o medaile. Další mezičas protla devětadvacetilá rodačka z Havlíčkova Brodu na 12. místě, Australanka a Dánka se propadly na úplný chvost pořadí rozjížďky. Stejná situace byla i při čtvrté obrátce.

"Braly jsme si navzájem vítr a propadaly se všechny dozadu, takže byl nejvyšší čas změnit taktiku. Musela jsem jet už sama za sebe a vykašlat se na ně. Věděla jsem totiž, že kdyby obě dojely poslední, já musela být nejhůř devatenáctá."

Jenže na poslední obrátce krátce před cílem byla Lenka Šmídová už desátá a na stejném místě dojela i do cíle se ztrátou 2:02 minuty na vítěznou Irku Colemanovou. V tu chvíli už dobře věděla, že se dočkala životního úspěchu - stříbrné olympijské medaile.


LENKA ŠMÍDOVÁ
zde najdete články o stříbrné jachtařce


Dále čtěte: Stříbrná jachtařka si zasurfuje na řece

Výsledky:
Ženy - Evropa:
1. Sundbyová (Nor.) 47,0, 2. Šmídová (ČR) 65,0, 3. Livbjergová (Dán.) 74,0, 4. Blancková (Austr.) 75,0, 5. Multalaová (Fin.) 85,0, 6. Amatová (Arg.) 86,0, 7. Šen Sien-jing (Čína) 88,0, 8. Mackyová (N. Zél.) 91,0.
Muži - Laser: 1. Scheidt (Braz.) 55,0, 2. Geritzer (Rak.) 68,0, 3. Zbogar (Slovin.) 76,0, 4. Goodison (Brit.) 81,0, 5. Lima (Port.) 88,0, 6. Suneson (Švéd.) 104,0, 7. Pepper (N. Zél.) 108,3, 8. Mendelblatt (USA) 111,0, ...25. Trčka (ČR) 231,0.

Siren Sundbyová oslavuje olympijské zlato.

Stříbrná jachtařka Lenka Šmídová.

Lenka Šmídová.

Spokojená jachtařka Lenka Šmídová.

MÁM STŘÍBRO! raduje se Lenka Šmídová.

Medailistky ve třídě Evropa, zleva bronzová Singe Livbjergová, zlatá Siren Sundbyová a stříbrná Lenka Šmídová.

Česká jachtařka Lenka Šmídová se raduje ze stříbra ve třídě Evropa.

Dánská jachtařka Siren Sundbyová slavila zlato z OH skokem do vodoy.

Nejčtenější

Součástí nástupového oblečení olympioniků v Tokiu bude modrotisk

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v...

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v Tokiu 2020 bude i...

Další z rubriky

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Najdete na iDNES.cz