Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šmigunová děkuje Bohu a jede na olympiádu

31 2002
Tallin - Představitelé estonského lyžařského svazu oznámili, že analýza druhého vzorku špičkové běžkyně Kristiny Šmigunové prokázala negativní výsledek. Jejich největší olympijská hvězda tak bude moci na hrách v Salt Lake City startovat. Estonci se odvolávají na zprávu Mezinárodní lyžařské federace FIS. Čtyřiadvacetiletá Šmigunová, jedna z hlavních soupeřek Kateřiny Neumannové, se dopingové zkoušce podrobila 12. prosince po závodu Světového poháru v italském Brussonu.

"Mezinárodní lyžařská federace nám potvrdila, že druhý vzorek vykázal nižší koncentraci norandrosteronu, než jaká je pro ženy povolená, tudíž byl negativní," řekl manažer estonské asociace Jaanus Pulles a generální sekretář Raul Kinks jeho slova doložil čísly: první test měl 6,4 nanogramu na mililitr, test B ovšem jen 4,2. Maximum stanovené Mezinárodním olympijským výborem je pět nanogramů.

Zatímco první vzorek moči obsahoval stopy anabolického steroidu norandrosteronu, rozbor druhého, takzvaného B vzorku, nález údajně nepotvrdil.  "Chci poděkovat Bohu a všem, kteří mě v těchto těžkých chvílích neodepsali a věřili mi," prohlásila Šmigunová na tiskové konferenci v Tallinnu a pevným hlasem dodala: "Mohu dát ruku na bibli a zopakovat: jsem absolutně čistá."

 Informace o negativním nálezu překvapily řadu sportovních odborníků. Šéf finského antidopingového výboru Timo Seppala například uvedl, že se s ničím podobným nikdy nesetkal. "Je to velmi podivné. Nikdy jsem neslyšel, že by se to stalo. Ani ve Finsku, ani jinde na světě," řekl Sepalla.

Testy podle agentury AP provedla laboratoř nedaleko Drážďan, která má akreditaci MOV. Výsledky poslala federace FIS dnes estonské asociaci. "Domníváme se, že při zacházení s vzorky došlo k nějaké chybě. Musíme to dále prošetřit," dodal sekretář Kinks.

Ve Světovém poháru je Šmigunová pátá. Loni prohrála boj o zlato jen těsně s Norkou Bente Skariovou. Než se v Brussonu podrobila dopinkové zkoušce, na trati 10 km volnou technikou doběhla třetí před Neumannovou. Následující pohárové závody ve Val di Fiemme a v Novém Městě na Moravě údajně kvůli nachlazení vynechala.

Autor:


Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...Najdete na iDNES.cz