Smog a vlhkost se vrátily do Pekingu

Olympijská vesnice ve smogovém oparu. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

5 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Špatná zpráva: Smog se do Pekingu vrátil. A ještě horší zvěst: Vlhkost vzduchu včera vystoupala až ke stu procent. Panoráma města mizelo v šedivém oparu, dva nádherné víkendové dny s modrou oblohou zůstaly jen vzpomínkou. Bolely oči, ztěžka jste se nadechovali. Ponurý smog vyvolával i u sportovců depresivní nálady. Člověk kontra příroda. Tento souboj bude na čínských hrách až nečekaně brutální.

Vodáci jako v pračce

"Připadal jsem si jak v pračce," vyprávěl po tréninku vodní slalomář Ondřej Štěpánek. "Vařila jsem se ve vlastní šťávě," tvrdila Štěpánka Hilgertová, na sobě nezbytný kajakářský neopren. "To je, jako kdybych měla v plus třiatřiceti pláštěnku. Bylo mi vedro na tělo i na nohy v lodi. A ani vodou z kanálu se neochladím, ta už je teplá taky."

Čínští vodáci na sebe hned za cílem navlékali chladicí vesty, podél trati měli navíc rozestavěnou armádu pomocníků u ledniček. "Jejich kajakářka zastavila v půli trati, řekla si a hned ji někdo polil studenou vodou. Jenže jim se to vymýšlí, když tu mají realizační megatým," podotkla Hilgertová.

Češi na rozdíl od her v Aténách s sebou chladicí vesty nepřivezli. "Žádný svaz o ně tentokrát neprojevil zájem," vysvětluje šéflékař Jaroslav Větvička. Ideální prostředí se snaží vytvořit reprezentantům alespoň v olympijské vesnici. Z Česka sem dopravili textilní protismogové filtry do vzduchotechniky.

"Naši asistenti je tři dny montovali do všech místností," líčí šéf mise František Dvořák. V neděli nainstaloval sám Větvička na český dům i přístroj pro měření kvality ovzduší. "Nechal jsem si ho poslat z Ústavu životního prostředí Univerzity Karlovy." Od čínské strany se totiž navzdory urgencím přesných údajů nedočkal.

I zbraně byly mokré

Ze střelců včera nejvíce trpěli puškaři na poloodkryté padesátimetrové střelnici, navlečení do těžkých, pětikilových kožených úborů. "Ta vlhkost je otřesná. Vytáhl jsem zbraň úplně mokrou. Brýle jsem čistil čtvrt hodiny," říkal pistolář Martin Tenk.

Čestnou výjimku představoval jen Jan Dvořák, kouč brokaře Kosteleckého, když ujišťoval: "Pro nás je tak vlhký vzduch vítaný. Organismus je potom pěkně uvolněný a vláčný. Jen musíte hodně pít, až pět litrů denně." Organizátoři her uvažují, že pokud úroveň smogu neklesne, zakážou vjezd do města dalším milionům aut. Ve jménu her jsou prakticky všemocní.

Mohou však bojovat proti vražedné vlhkosti? "Kdoví. Slyšela jsem, že za pomoci jodidu siřičitého provádějí Číňané nad Žlutou řekou pokusy s umělým deštěm. Třeba toho umějí ještě víc," přemýšlí Hilgertová.

Trenér vodáků Ondřej Mohout pochybuje: "Máme tu jedinou možnost. Zvyknout si. Pokud to jde."

Autor:

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Najdete na iDNES.cz