Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smutný Dvořák: To jsem si snad nezasloužil

23 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Belhal se sem a tam mixzónou pro rozhovory s novináři a klel. Důvod k tomu měl pádný. Pro Tomáše Dvořáka skončil olympijský desetiboj po 11 vteřinách a 53 setinách. "Asi po deseti krocích mi ruplo v achillovce, s tím se běžet nedá. To je konec, to jsem si snad nezasloužil," lamentoval.

Původně zvažoval, že by zkusil ještě jeden pokus v dálce, aby mohl přímo na ploše podpořit Romana Šebrleho. Nakonec však usedl jen do hlediště. Stráví v něm zbývajících devět disciplín olympijského desetiboje.

Problémy s achillovkou provázejí bronzového desetibojaře z Atlanty a šestého ze Sydney prakticky celou sezonu. "Teď to bolí úplně jinde než v minulých dnech a týdnech," ukazoval na bolavé místo na noze. "Je to jako když se praštíte do brňavky, nemůžu skoro ani stát," kroutil hlavou a neustále se snažil bolavou nohu rozchodit.

O vstupu do olympijského závodu měl úplně jiné představy. "Čas 11,53 jsem běžel naposledy jako sedmnáctiletej pitomec," rozčiloval se. "A přitom na včerejším tréninku jsem se cítil, jako v poslední době nikdy," zdůrazňoval.

"Ale už dnes ráno se mi ta noha zdála divná, jenže že to dopadne až tahle mizerně jsem netušil. A teď to bolí jako čert. Jestli jsem si doteďka s tou achillovkou nic vážnějšího neudělal, tak dnes určitě jo," obával se.

Jestli nebylo chybou trénovat den před závodem zpětně neřeší. "Znáte to, pozdě bycha honiti. A navíc mi fyzioterapeut Pavel Kolář doporučil, abych to zkusil."

Sám je zvědavý, co se teď bude s jeho zraněnou nohou dít. "Pavel Kolář říkal, že to na operaci není. Ve Švédsku prý  vymysleli nějakou novou techniku jak můj neduh odstranit. Mám hrozně zmožený žilní systém. Překrvané poudro achillovky a naopak nedokrvenou vlastní achillovku. Proto má horší elisticitu. Vlastně žádnou..."

Švédská léčba spočívá ve sklerotizování drobných žilek v achillovce. "Dělají to nějakým našlapaným ultrazvukem. Odzkoušeli to asi na sedmdesáti lidech a mají zhruba devadesátiprocentní úspěšnost," popisuje svou naději do budoucna. "Pavel mě tam chtěl poslat minulý týden před odletem, jenže po tom zákroku se nesmí deset dní nic dělat..."

Ve svých dvaatřiceti letech patrně absolvoval svůj poslední start na olympijských hrách. Ty další budou za čtyři roky v Pekingu. "Ta olympiáda určitě bude. Ale já na ní zřejmě ne," usmíval se. "Sice se říká nikdy neříkej nikdy, ale že bych tam startoval je opravdu velmi divoká představa."

Jeho aténský osud se podobá osudu olympijského vítěze z roku 1992 Roberta Změlíka na MS v Aténách v roce 1997. "Jenže Robert to tam dotáhl aspoň na šestou disciplínu a dokonce zkusil i sedmou. Odstoupil až pak," vídí rozdíl. "Ale já hlavně doufám, že se tady bude osud Romana Šebrleho podobat tomu mému z Atén před sedmi lety," přeje si.

V roce 1997 se stal Tomáš Dvořák v Aténách poprvé mistrem světa...

KONČÍM! Tomáš Dvořák po běhu na sto metrů z olympijského desetiboje odstoupil.Další z rubriky

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz