Snad si zahrajeme, přejí si basketbalistky Elhotová s Hejdovou

České basketbalistky Kateřina Elhotová (vlevo) a Romana Hejdová | foto: Karel Líbal, iDNES.cz

7 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Nejmladšími členkami basketbalové výpravy na olympiádě jsou Kateřina Elhotová a Romana Hejdová. Při rozhovoru v olympijské vesnici na nich bylo patrné nadšení, se kterým se vrcholné sportovní akce účastní.

Kateřina Elhotová se v reprezentačním dresu s Romanou Hejdovou pravidelně střetává už od prvních mládežnických výběrů. Vloni také společně oslavily premiéru v reprezentačním dresu žen.

Obě se definitivně prosadily i v Ženské basketbalové lize a pozvánka od trenéra Bobrovského na přípravný kemp před olympiádou nebyla překvapivá. "O tom, že pojedeme na olympiádu, jsme se dozvěděly až na posledním tréninku při soustředění v Luhačovicích," říká Elhotová.

Společně si notují v tom, že je nominace potěšila u srdíčka. "Pocit to byl opravdu skvělý," říká Kateřina. "Jet na olympiádu se totiž nepoštěstí každému," dodává Romana. "Vždyť je to sen všech sportovců a nám se splnil," ukončuje krátký slovní ping-pong znovu Kateřina.

. Kateřina Elhotová

14. 10. 1989
180 cm, 66 kg
ZVVZ USK Praha

Mladé hráčky přistoupily k přípravě na olympiádu důkladně. A to nejen na palubovce. I proto si dokázaly představit, co je v Číně čeká. "Já jsem se v začátku těšila," vzpomíná Elhotová. "Ale pak jsem si přečetla nějaké materiály a trochu jsem se vyděsila," přiznává.

"My jsme se obávaly především smogu, o tom se v poslední době pořád psalo," upřesňuje Hejdová, kterou kamarádka doplňuje. "Strach jsme měly také z vody a místních lidí. Ale oni jsou perfektní, ohromně příjemní, pořád se usmívají," popisuje Elhotová své první zkušenosti z Pekingu.

O výpravu basketbalistek se podle slov hráček Číňané starají ze všech sil. "Máme u výpravy čínského delegáta. Ten se kvůli olympiádě a nám tři roky učil česky," trošku kroutí hlavou, ale přitom s respektem popisuje Kateřina. "Hned, jak jsme přijely, tak nás zdravil a srdečně vítal."

Romanu pobavila druhá delegátka u výpravy. "Ještě je s námi jedna Číňanka, která si říká Megy. Oni si totiž ti delegáti dali ‚evropská‘ jména," směje se.

. Romana Hejdová

9. 5. 1988
184 cm, 75 kg
Valosun Brno

Spoluhráčky si chtějí olympiádu pořádně užít. První cíl se jim už splnil. "Hlavně, že jdeme na zahájení. To už nám povolili," raduje se Hejdová. "Nejvíce se asi těšíme na setkání se světovými sportovci tady ve vesnici."

"Dneska ráno jsme viděly Papaloukase, nechtěly jsme ho rušit, ale příště už se s ním vyfotíme," vykládá nadšeně Elhotová a obě potom téměř jednohlasně přiznají: "Rády bychom potkaly Šiškauskase," přiznají se k obdivu k litevskému basketbalistovi.

Obletované hvězdy americké NBA typu LeBrona Jamese nebo Kobe Bryanta je zatím nechávají v klidu. "My ani nevíme, jestli budou bydlet tady ve vesnici. V Aténách tam prý vůbec nebyli," říká Elhotová. "Ale chtěly bychom jít na nějaký jejich zápas. Bohužel většinou hrají po desáté večer..." přece jenom trochu smutní Hejdová.

Jak vyplývá z předchozích slov, benjamínci týmu sondovali u zkušenějších hráček, jak to na olympiádách chodí. "Bavily jsme se o tom s holkama," potvrzuje nejmladší hráčka výběru. "Říkaly, že je to hlavně jiné než třeba na mistrovství Evropy. Tady se všichni vzájemně zdraví a usmívají se na sebe. Prostě jako jedna rodina."

Olympijskou sounáležitost ve vesnici už hráčky zažívají od úterý, v sobotu začnou vstřebávat i atmosféru bojů. Co čekají od basketbalového turnaje? "Doufáme, že si na turnaji zahrajeme," přeje si Hejdová. "Olympiáda je něco jiného než loňské mistrovství Evropy, a získaly bychom tak další zkušenosti," končí příjemné povídání Elhotová.

Autor:

Nejčtenější

USA se rozhodly vyslat do boje o zimní hry v roce 2030 Salt Lake City

Olympijské kruhy v jihokorejském Kangnungu.

Salt Lake City by se mělo ucházet o pořádání zimních olympijských her v roce 2030. Olympijský výbor...

Další z rubriky

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Najdete na iDNES.cz