Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Sněžný leopard a Mexičan budou v Turíně chybět

7 2006
Turín - Každé hry mají nezapomenutelné osobnosti. Jednou z nich měl být v Turíně ghanský sjezdař Kwame Nkrumah-Acheampong. Jednatřicetiletý recepční, přezdívaný "Sněžný leopard", ale nesplnil potřebný kvalifikační limit. Mexický šlechtic Hubertus von Hohenlohe se sice kvalifikoval, ale funkcionáři ho nenominovali.

"Nebude moct závodit, i když pro to za poslední roky tolik udělal. Nevyjel si ale potřebné body Mezinárodní federace FIS," řekl David Jacobs, který v Británii trénuje juniorskou reprezentaci a nad rodákem z Ghany drží ochrannou ruku.

Nkrumah, jenž pracuje v hotelu v anglickém Milton Keynesu, se chtěl stát vůbec prvním vyslancem své vlasti v lyžařských závodech na olympiádě. Proto v Ghaně, kde nikdy sníh neviděli, založil lyžařský svaz a přesvědčil údajně i vládu, aby jeho sen finančně podpořila.

I když stál na lyžích poprvé před třemi lety, vydal se do světa sbírat potřebné body. Letěl do Argentiny, na Island i do Íránu. Naučil se překonat strach ze strmých kopců i nepříjemnou zimu, ale ke splnění kvalifikačního limitu mu chybělo necelých 80 bodů.

Předjezdec z Ghany?

"My Afričané máme oproti jiným jednu velkou výhodu - větší výbušnou sílu. Musíme překonat jen tu nesnesitelnou zimu," řekl Nkrumah. Jeho snem bylo zúčastnit se v Sestriere obřího slalomu. Jedinou možností bylo vyjet si body, volné karty se pro ZOH neudělují.

"Možná ho ještě osloví, aby jel alespoň jako předjezdec. Určitě ale do Turína pojede. Italové ho chtějí," tvrdil Jacobs s tím, že když nevyšla olympiáda, dalším snem ghanského lyžaře zůstává mistrovství světa.

"Sněžný leopard" podle vlastních slov ale nechce být žádnou atrakcí, jako v minulosti třeba britský skokan na lyžích Eddie "Orel" Edwards, jamajští bobisté nebo keňští a kamerunští běžci na lyžích.

Ti s vypětím sil třeba i závod dokončili, a byť na posledních místech, popularitu měli mnohdy větší než někteří medailisté.

Na svazích by se nicméně mohli během turínských her představit jiní exotičtí lyžaři, jako je například Senegalec Leyti Seck, který se kvalifikoval ve třech disciplínách, či Jihoafričan Alexander Heath. Ten splnil limit pro všechny disciplíny.

Von Hohenloheho nenominovali

Sedmačtyřicetiletý hrabě  Hubertus von Hohenlohe, který startoval už před dvaadvaceti lety v Sarajevu, se sice kvalifikoval, ale funkcionáři ho nenominovali. V Turíně tak nebude mít Mexiko žádného zástupce.

Von Hohenlohe se tradičně pohyboval v závěru výsledkové listiny, ale mezi lyžaři i fanoušky byl populární a ani v Turíně nechtěl chybět. "Trénoval jsem na to tři roky, získal jsem kvalifikační body a pak mi pár dní před olympiádou řekli, že tým na hry nepošlou. To opravdu naštve," řekl.

Nepomohlo mu ani to, že si jeho start v Turíně přála řada známých osobností včetně bývalého šéfa Mezinárodního olympijského výboru Juana Antonia Samaranche, předsedy Mezinárodní lyžařské federace Gianfranka Kaspera a slavného amerického lyžaře Bodeho Millera.

"Na koho bych se měl obrátit teď? Na papeže?" postěžoval si šlechtic, který se vedle lyžování věnuje i zpěvu a fotografování.

Nyní mu zbývá jen doufat v přímý zásah Mezinárodního olympijského výboru. "Jsem opravdový amatér, jeden z posledních amatérů," zdůraznil.

Po účasti v Turíně toužil také proto, že je příbuzným rodiny Agnelliů, která vlastní automobilku Fiat. Právě tato společnost vybudovala lyžařský areál v Sestriere, kde se uskuteční olympijské závody sjezdařů.

"Nejdřív jsem sem vůbec nechtěl jet, ale slíbil jsem strýčkovi, že se zkusím kvalifikovat. Jinde by to bylo jiné, ale tohle je rodinné místo," litoval Von Hohenlohe.

Zlobí se i proto, že závodní program, který musel kvůli kvalifikaci do Turína absolvovat, mu znemožnil jinou zábavu. "Kdybych tohle věděl, mohl jsem jet rybařit do Karibiku nebo fotografovat na Aljašku."

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze