Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sníh: olympijská alchymie

30 2002
Soldier Hollow, Praha - Týden bylo nádherně, zmrzlé tratě, sluníčko, pak ale sněhová vichřice přinesla do Soldier Hollow skoro půl metru nového sněhu. Kateřina Neumannová kvůli tomu musela v pondělí zrušit trénink. „Byl to boj.“ Kotrmelce v počasí jsou pro českou lyžařskou jedničku to nejhorší, co ji může na olympijských hrách v Salt Lake City potkat.

„Během olympiády budou strašné sněhy, bude to o nervy,“ tuší trenér Stanislav Frühauf. Těm sněhům říká hnoje, protože jen stěží na ně dokáže přesně namazat lyže.

Kdy je pro Neumannovou nejhůř? Když teplota balancuje kolem nuly a sněží. „To pak tahám nohy z bláta. Vůbec to nejede.“ Včera ráno bylo na olympijském stadionu v Soldier Hollow zase jinak - minus patnáct.

Salt Lake City, to je lyžařský ráj, říká se, že tam najdete vůbec nejlepší prachový sníh na světě. Jenže 80 kilometrů na jih jsou podmínky odlišné. „Do deseti hodin je mráz, ale jak vyjde slunce, za chvilku se teplota sněhu blíží k nule. Na to se těžko hledá mazání,“ tvrdí Frühauf.

Právě kvůli nevyzpytatelnému sněhu a vyšší nadmořské výšce okolo 1800 metrů se k Neumannové do skupiny řadí tři servismani - Pešina, Fousek a Žalčík a biochemik Emil Bolek, který bude sledovat adaptaci lyžařky. Každé ráno před snídaní odebere krev a podle ní zkontroluje, jestli tréninková zátěž není příliš vysoká. „Nic nového, na to jsem zvyklá z přípravy.“ A máza, jak říkají lyžaři proceduře s vosky? Ta bude během olympiády zřejmě připomínat alchymii. Poslední dny například Neumannová lyžovala, aniž na lyže dala jediný druh vosku.

„Vůbec se nedalo namazat,“ řekla. „Buď se sníh na běžky strašně lepil, nebo to smekalo.“ Už na minulých hrách v Naganu, kde Neumannová díky stříbru a bronzu zazářila, se těžko hledaly správné vosky. „Od rána do večera jsme jenom testovali, mazali, testovali a zase mazali. Usínali jsme zpocení a v oblečení, nebyla síla ani se svléknout. Prostě raubířina. A jenom proto, že každý den bylo jiné počasí,“ pamatuje si Frühauf, trenér a servisman v jednom.

Práce s mazáním lyží je rozvláčný proces. Když během noci napadne nový sníh, musí servisman vstávat už před pátou, někdy dokonce ve tři.

„Když sněží a je kolem nuly, je to průšvih,“ tvrdí kouč Neumannové.

Ráno vyjde Frühauf před baráček v Soldier Hollow, vezme do dlaně sníh a promne ho. Tím pozná jeho strukturu, podle toho běžky namaže.

Jaké dny by tedy při olympijských hrách byly ideální? „Zima, minus tři, hlavně ať nesněží,“ přeje si česká hvězda.“

Autor:


Další z rubriky

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...Najdete na iDNES.cz