Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zavolej mi, vyzývá snowboardista. Jezdí s telefonním číslem na helmě

Ruský snowboardista Alexej Sobolev při kvalifikaci ve slopestylu. (6. února 2014) | foto: Reuters

7 2014
Kdyby se rozdávaly ceny pro nejzajímavější postavu olympiády, první den by s náskokem vyhrál ruský snowboardista Alexej Soboljov. Jedni si všimli jeho politického protestu na "prkně", slečny zase zaujal telefonním číslem namalovaným na helmě.

Soboljov nepatří mezi slavné závodníky. Medaili ze slopestylu od něj mohou Rusové očekávat jen těžko. Přesto se 22letý olympionik první den soutěží zviditelnil stejně jako hvězdný Shaun White, který se nečekaně odhlásil ze závodu.

Do Soči totiž přivezl prkno s obrázkem ženy v lyžařské kukle, která se ohání nožem. Nápadně tak připomněl slavnou protiputinovskou skupinu Pussy Riot, jíž podle mnohých odsoudili z politických důvodů. "Je to první politický protest v Soči?" ptali se novináři. Jenže Soboljov mlčel. Tušil, že by mu hrozil postih.

Pouze zdůraznil, že malbu mu připravil někdo jiný, aby se zbavil zodpovědnosti. Mezinárodní olympijský výbor politické vzkazy a gesta přísně odsuzuje.

Fotogalerie

Agentuře Reuters však nakonec přece jen pozoruhodnou grafiku krátce okomentoval.

"Kdyby to bylo na mě, tak bych ji ještě svlékl donaha," uvedl, jak by obrázek vylepšil. "Vždycky by mě to totiž nakoplo, když bych se při jízdě podíval dolů na prkno." 

I to by tak trochu symbolizovalo rebelky z Pussy Riot...

Jsem Alexej, zavolej mi

Soboljov ovšem mnohem raději než o politice povídal o další ozdobě svého vybavení - telefonním čísle na helmě (fotografie na sports.yahoo.com). "Zeptali se mě, jaký design bych chtěl mít nastříkaný na helmě. Často mám šílené nápady, tak jsem si pomyslel: Proč ne?"

"Udělal jsem to a teď si užívám následky. Už jsem měl hodně telefonátů a dostal jsem odhadem kolem dvou tisíc zpráv. Zkusím na všechny odpovědět," slíbil.

Zda si však už našel novou přítelkyni, jak plánoval, zatím neprozradil. Pouze zvedl obočí a prohlásil: "Dostal jsem i nějaké fotky." A kolik jich bylo? "Už mám dobrou kolekci, ale žádné svoje posílat zpátky nebudu," varoval se smíchem.

Zájem ho překvapil, netradiční vzory pro vybavení použil pouze z nudy. Olympijská vesnice podle něj zatím moc nežije, a tak se postaral o zábavu sám. "Sportovci jen tak sedí doma. Možná až nějaký Rus vyhraje zlato, tak by se mohla konat dobrá party," vyhlíží večírky, na něž je zvyklý ze snowboardového prostředí.

Amerických televizních štábů, kteří se ho vyptávají na Pussy Riot, a stovek obdivovatelek už má však zřejmě také dost. Snowboard sice nechal, jak byl, ale telefonní číslo už na pátečním tréninku neukázal. Zalepil si ho raději lepící páskou.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze