Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Snowboardista Novotný skončil třináctý

16 2006
Bardonecchia - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Třinácté místo vybojoval český reprezentant Michal Novotný v olympijské premiéře snowboardcrossu. "Jsem spokojený, i když to mohlo být i lepší. Myslím, že tu dnes mohl vyhrát kdokoli z první dvacítky," svěřoval se po závodě, v němž získal Radoslav Židek historické stříbro pro Slovensko.

Ve finále slovenský závodník dlouho dokonce vedl, nakonec se před něj ale dostal Američan Seth Wescott. Bronz si odveze Paul-Henri Delerue z Francie.

Novotný zajel výtečně první kvalifikační jízdu, v niž skončil sedmý. ve druhé měl dokonce dlouho nejlepší mezičas, ale po pádu se propadl na 28. místo.

"Je to škoda, kdybych kvalifikaci býval vyhrál, volil bych si startovní pozici, což je důležité. Čím je člověk vevnitř první zatáčky dříve, tím vyjede líp."

Do dvaatřicetičlenného osmifinále však postoupil.

a v něm ve třetí rozjížďce změřil síly s Francouzem Delereuem, Švýcarem Kestenholzem a Australanem Hayeler. A vedl si skvěle. Cílovou fotobuňku protnul rychleji jen zámořský závodník, což znamenalo postup do čtvrtfinále z druhého místa. "Porazil jsem  Delereua, se kterým se tak často nevyhrává," pochvaloval si.

Ve čtvrtfinálové jízdě se společně s Haylerem postavili Kanaďanovi Andersonovi a domácímu snowboardistovi Tagliaferrimu. Po nepovedeném startu se propdal na konec startovního pole, kde už zůstal. "Přitom to byl jediný nepovedený start, už v tréninku mě v nich až na jednu výjimku nikdo neporážel," pokyvoval hlavou.

V jízdě o 13. až 16. místo už nezaváhal, a i když se před něj v jednu chvíli dostal Američan Holland, skvělým manévrem mu to vrátil. "Zkusil jsem to a vyšlo to," dodal český snowboardista.

Výkon svého svěřence chválil i trenér Marek Jelínek. "V rozjížďkách jel naplno, aby si zajistil dobré místo na startu. To sice nevyšlo, ale celkově podal výborný výkon," pochvaloval si kouč.

"Abych řekl pravdu, v koutku duše jsem myslel i na medaili, ale až se trošku rozleží, se třináctým místem bude určitě velká spokojenost," dodal Marek Jelínek.

Stříbrná radost Slováků

O historicky první medaili ze zimních olympijských her pro Slovensko se postaral Radoslav Židek. "Je to super pocit," rozplýval se. "Jen doufám, že toho dovezeme domů víc. Hokejisté, lyžaři," vybízel své krajany k následování.

"Je to pro mě velké zadostiučinění.  Světový pohár jezdím teprve tři roky a tato
sezona nebyla kvůli zraněním nic moc. A shodou okolností mi to  dnes vyšlo," poznamenal. 

"Do osmifinále jsem se probojoval z devátého místa, což není nic moc. Většinou se mi v nich dařívá líp. Na druhou stranu mi pak ale často nevycházely hromadné jízdy. A dnes se to úplně otočilo,"usmíval se.

S tím, že přišel ve finálové jízdě o vedení, si hlavu neláme. "Sice jsem vedl, ale zároveň jsem cítil  každý Wescottův pohyb a vnímal jeho stín. jen čekal, až udělám chybu. Je o hodně zkušenější a to se projevilo."

Výsledky:
1. Wescott (USA), 2. Židek (SR), 3. P. H. Delerue (Fr.), 4. Font (Šp.), 5. Anderson (Kan.), 6. Smith (USA), 7. Hayler (Austr.), 8. Krassnig (Rak.), 9. Huser (Švýc.), 10. Boivin (Kan.), ...13. Novotný (ČR).

Radoslav Zídek a Seth WescottNajdete na iDNES.czmobilní verze