Snowboardisté mají na ZOH poslední šanci

4 2006
Hradec Králové, Janské Lázně - Šance jet na olympijské hry? Martin Černík a Zuzana Vojtěchová, dva snowboardisté z Královéhradeckého kraje, mají už jen několik dnů na to, aby splnili kritéria svazu a v únoru v Turíně závodili. "Věřím, že to vyjde," je optimistický hradecký Černík.

Zbývá zajet jeden dobrý výsledek v následujících třech závodech Světového poháru. "Potřebuji se umístit do dvacátého místa, abych splnil mezinárodní kritéria," řekl devětadvacetiletý závodník, který se v posledních třech týdnech proměnil v cestovatele.

Před Vánoci absolvoval dva pohárové závody a krátké soustředění v Kanadě, poté exhibici ve Švýcarsku, včera zvedl telefon cestou na závody do Itálie a další pohárový podnik v U-rampě jej čeká v pondělí v rakouském Kreischbergu.

"Věřím, že mi to bude něco platné. Třeba v Kanadě jsem se naučil novou otočku v rampě. To je v mých letech dobrý, ne?" rozesmál se.

Starosti mu nedělají ani tvrdší limity domácího svazu: "Myslím, že kdybych splnil mezinárodní, na olympiádu by mě poslali." A když to přece jen nevyjde? "Svět se nezboří," pokrčil rameny.

Stačilo přitom tak málo a Černík už si mohl do Turína balit kufry. V kanadském Whistleru v polovině prosince obsadil 26. příčku a po dojetí své jízdy měl dost důvodů vynadat rozhodčím. "Kdyby mě čtyři z nich dali o bod víc, olympijská kritéria bych dal. Podle mě byla má jízda čistá," zamyslel se.

Proto, aby se podobná situace neopakovala v Rakousku, zaměřil se v poslední době na co nejčistší projetí rampy. "Forma je, ale těžko říct, jestli to bude stačit," dodal.

Zuzana Vojtěchová, snowboardistka žijící v Janských Lázních a studující Vysokou školu ekonomickou v Praze, tak optimistická není. Stejně jako Černík se vydává do Kreischbergu, kde v neděli pojede paralelní obří slalom.

V této disciplíně sice Vojtěchová splnila limit mezinárodní federace, ale k tomu národnímu má v tuto chvíli dost daleko.

"Musela bych v obou závodech Světového poháru, které do olympiády zbývají, skončit asi tak do čtvrtého místa, což není moc pravděpodobné," uvědomuje si pětadvacetiletá snowboardistka.

Její snaha získat místo ve výpravě do Turína může podle jejího názoru narazit i na ne úplně stoprocentní formu. "Stále cítím koleno, které jsem si zranila před dvěma roky a také příprava na podzim nebyla ideální," vysvětluje.

Národní kritéria, která zatím Vojtěchová nesplňuje, hovoří o umístění na mistrovství světa či v aktuálním pořadí Světového poháru.

Vždy jde o pořadí do 16. příčky. V roce 2003 sice na světovém šampionátu skončila jedenáctá, ale to jí nepomohlo. "Bohužel to bylo v neolympijském slalomu," lituje.

Přestože se nevzdává ani nyní, na případný neúspěch je připravena. "V Čechách se sice na olympiádu hodně dá, ale je spousta jiných velkých závodů," říká.

Autoři:


Další z rubriky

V Turíně mi nic nechybělo, tvrdí Jágr

Česko - Švédsko, Jágr

New York, Praha Chybělo Jaromíru Jágrovi na olympiádě v Turíně zázemí a nerozuměl si s koučem, jak psaly americké...

Zákazníkem zlaté Kateřiny N.


Šumavským Zadovem se klikatí mrazem poničená cesta. Vede nahoru na Churáňov a vy cestou míjíte...

Zápas se Švédskem? To měl Hnilička zlost


Liberec Zvláštní olympiádu prožil liberecký hokejový brankář Milan Hnilička. Do Turína odjížděl jako druhý...

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?
Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní rodinný dům se zahradou. Sen si mohla splnit, když si jeho manželka našla po mateřské dobře placenou práci, a finanční rozpočet rodiny se tak zvýšil. Stavba rodinného domu na klíč mohla začít.Najdete na iDNES.cz