Snowboardisté mají na ZOH poslední šanci

4 2006
Hradec Králové, Janské Lázně - Šance jet na olympijské hry? Martin Černík a Zuzana Vojtěchová, dva snowboardisté z Královéhradeckého kraje, mají už jen několik dnů na to, aby splnili kritéria svazu a v únoru v Turíně závodili. "Věřím, že to vyjde," je optimistický hradecký Černík.

Zbývá zajet jeden dobrý výsledek v následujících třech závodech Světového poháru. "Potřebuji se umístit do dvacátého místa, abych splnil mezinárodní kritéria," řekl devětadvacetiletý závodník, který se v posledních třech týdnech proměnil v cestovatele.

Před Vánoci absolvoval dva pohárové závody a krátké soustředění v Kanadě, poté exhibici ve Švýcarsku, včera zvedl telefon cestou na závody do Itálie a další pohárový podnik v U-rampě jej čeká v pondělí v rakouském Kreischbergu.

"Věřím, že mi to bude něco platné. Třeba v Kanadě jsem se naučil novou otočku v rampě. To je v mých letech dobrý, ne?" rozesmál se.

Starosti mu nedělají ani tvrdší limity domácího svazu: "Myslím, že kdybych splnil mezinárodní, na olympiádu by mě poslali." A když to přece jen nevyjde? "Svět se nezboří," pokrčil rameny.

Stačilo přitom tak málo a Černík už si mohl do Turína balit kufry. V kanadském Whistleru v polovině prosince obsadil 26. příčku a po dojetí své jízdy měl dost důvodů vynadat rozhodčím. "Kdyby mě čtyři z nich dali o bod víc, olympijská kritéria bych dal. Podle mě byla má jízda čistá," zamyslel se.

Proto, aby se podobná situace neopakovala v Rakousku, zaměřil se v poslední době na co nejčistší projetí rampy. "Forma je, ale těžko říct, jestli to bude stačit," dodal.

Zuzana Vojtěchová, snowboardistka žijící v Janských Lázních a studující Vysokou školu ekonomickou v Praze, tak optimistická není. Stejně jako Černík se vydává do Kreischbergu, kde v neděli pojede paralelní obří slalom.

V této disciplíně sice Vojtěchová splnila limit mezinárodní federace, ale k tomu národnímu má v tuto chvíli dost daleko.

"Musela bych v obou závodech Světového poháru, které do olympiády zbývají, skončit asi tak do čtvrtého místa, což není moc pravděpodobné," uvědomuje si pětadvacetiletá snowboardistka.

Její snaha získat místo ve výpravě do Turína může podle jejího názoru narazit i na ne úplně stoprocentní formu. "Stále cítím koleno, které jsem si zranila před dvěma roky a také příprava na podzim nebyla ideální," vysvětluje.

Národní kritéria, která zatím Vojtěchová nesplňuje, hovoří o umístění na mistrovství světa či v aktuálním pořadí Světového poháru.

Vždy jde o pořadí do 16. příčky. V roce 2003 sice na světovém šampionátu skončila jedenáctá, ale to jí nepomohlo. "Bohužel to bylo v neolympijském slalomu," lituje.

Přestože se nevzdává ani nyní, na případný neúspěch je připravena. "V Čechách se sice na olympiádu hodně dá, ale je spousta jiných velkých závodů," říká.

Autoři:

Nejčtenější

Součástí nástupového oblečení olympioniků v Tokiu bude modrotisk

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v...

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v Tokiu 2020 bude i...

Další z rubriky

Švédové při oslavách porušili olympijská pravidla


Stockholm Švédští hokejisté při oslavách zlatých medailí porušili olympijská pravidla. Při triumfálním...

Čechy bral hokej, hry nezajímaly Američany


New York Americká televizní společnost NBC zaplatila za vysílání zimních olympijských her 16,5 miliardy...

Neumannová se už zase těší na závody


Praha Po triumfálním návratu z olympiády a krátkém souboji s onemocněním horních cest dýchacích se do...

Najdete na iDNES.cz