Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Snowboardistka Pančochová: No co, tak příště. Teď plánuju party

Česká snowboardová naděje Šárka Pančochová. | foto: AP

20 2010
Cypress Mountain (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Šárka Pančochová, to 19leté pískle na prkně, si věřila na semifinále a mohla v pohodě proplout do finále U-rampy. "Ale trik, kterej dělám vždycky, teď neodjedu čtyřikrát. Front side 720," povídala ledabyle opřená o snowboard. Co se stalo? "Něco se stalo. Vůbec nevím, co se stalo. Prostě něco, ale nevím co." I z toho krátkého povídání lze pochopit, co je ta snowboardová partička zač.

Jste na sebe teď po závodě naštvaná?
Ty jo, prosim tě, mi o tom povídej. Asi je to nakonec tím, že jsem rampě nevěnovala tolik času, jak bych měla. Brala jsem to trošku zlehka.

Co vám tedy chybělo k tomu, abyste prošla do finále?
Stačilo, abych dala ten Frontside 720, pak by finále bylo. Je mi to líto, ale už s tím nic nenadělám.

Ta tmavá sklíčka z brýlí vám vypadla, nebo jste je vzteky rozbila?
Ale ne. Když se se šeří, vyndavám je schválně. Nechám si jen konstrukci, kdybych se náhodou bouchla do hlavy, víš?

Fanouškům jste v cíli předváděla robotické tance. Takovou show děláte taky vždycky?
To je jasný, to se musí. Moje heslo zní: Nikdy nic neber moc vážně! Všechno se musí brát s úsměvem. Prkno i život.

Letošní zkušenost se vám může hodit do Soči 2014. Berete to tak?
Jasný. Rampu jezdím teprve druhým rokem a finále mi uteklo o dvě místa. Vím, že se můžu naučit úplně jiné a lepší triky.
Všechno budu mít najetý.

Takže budete příště trojnásobně dobrá?
Čtyřnásobně dobrá.

Jestli byl pro vás tenhle závod něco jako maturita, zvládnete za pár měsíců i tu ve škole?
No jo, tu bych možná mohla brát trochu vážně. Ale zatím myslím na to, že to musíme jít někam oslavit. Uděláme party.

McTwist, Goofy, Air... Hustý!


Fascinující pohled do otevřeného bílého ledového cylindru, který se 165 metrů svažuje z kopce. Od hrany ke hraně je to přesně 20 metrů. "Je hustá," povídá Šárka Pančochová. Extrémně hustá.


Slovník snowboardistů je jiný, oni sami jsou jiní. Tykačka okamžitá. Jezdit na prkně je pro většinu z nich smyslem života.

česká snowboardistka Šárka Pančochová.


"Víš, proč je snowboard tak populární? Protože vezmeš prkno a vozíš se, kde chceš. Jako když se děti baví na klouzačce," říká trenér Martin Černík, když se jeho mladá žabka o prsa dostává z kvalifikace na U-rampě. Vlastně na halfpipe, jak říkají snowboardisté, když se mezi sebou chtějí dorozumět.


Halfpipe je oficiální název, v češtině znamená něco jako půlroura. V téhle komunitě se téměř výhradně mluví anglicky. Oni mají vlastní slovník. Když nevíte, co je Drop in, Air, Fakie, Goofy, Ho Ho, McTwist nebo Backside, moc si s nimi nepopovídáte. Ale dívat se můžete.


Snowboardistky se spouštějí do hluboké U-rampy, vyjíždějí na sedmimetrovou stěnu a dalších téměř pět metrů vyletí do vzduchu, kde se točí a točí. Dole na mohutné tribuně, kterou kotví tuny betonových panelů, duní muzika a ječí davy fanoušků, kteří popíjejí pivo z ledových plechovek.


Snowboarding je vlastně jedna velká party, ve které občas zavoní marihuana. "Ale kdybych si zahulila a vlezla do rampy, zabila bych se," říká Pančochová, 19letá studentka z Uherského Brodu, o které experti tvrdí, že takový talent na prkno se u nás ještě nenarodil.


Trenér Černík ji na začátku klepnul do dlaně a povídá: "Pošli to tam." Ani jedna ze dvou kvalifikačních jízd jí však nevyšla dokonale, vždy zaváhala při posledním triku, ale 17. místo na postup stačilo. Dole si pro diváky zatančila robotí taneček, poslala vzkazy bráchovi a kámošům do Čech, pak si vzala prkno pod paží, ušlápla sto metrů, nasedla za řidiče na sněhový skútr a jela zase zpátky na start.


Nehodí se, abychom rozebírali, jak a čím se všechny triky liší, na to jedna lekce v U-rampě nestačí.


Jen ten Pančochové zatracený trik se jmenuje Frontside Air 720 a "v tréninku ho dávám úplně v pohodě, chlape". To číslo 720 udává, o kolik stupňů se snowboardistka otočí ve vzduchu. Rozhodčí pak ještě posuzují, jak byl trik čistý a vysoký.


Frontside Air 720 se Pančochové nepovedl ani v semifinále, ve druhé jízdě jí chybělo tak málo. Po posledním triku dopadla 30 centimetrů před zelenou cílovou čáru a zřítila se na zadek. Kdyby to ustála jako v tréninku...


Takhle z toho bylo 14. místo, dvě za postupem.


Přestože Pančochová pořád tvrdí, že nikdy nebere nic vážně, nakonec si uleví.


"Sakra! Jsem naštvaná." Ale stejně to bylo hustý.


Autor:


Grafton Recruitment Praha
TECHNOLOG POVRCHOVÝ ÚPRAV | KLADENSKO

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze