Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 21. listopadu 2017 Albert

Budeme zase první, pochodeň vyšleme do kosmu, plánuje olympijské Soči

Vesmír - ilustrační foto - Země a Mars | foto: Profimedia.cz

8 2011
Dokážou poroučet větru i dešti. Dokázali jako první vyslat člověka do vesmíru. A dalším důkazem bezmezných schopností Ruska je odvážný olympijský plán: pochodeň, která za tři roky v Soči zažehne posvátný plamen pod pěti kruhy, překoná i poslední hranici - tu zemskou.

Na své pouti z Olympie do Ruska, kde 7. února 2014 odstartuje zimní sportovní svátek, vystřelí plamínek i do vesmíru.

"Dosud se kosmické výšiny používaly jen jako metafora sportovních rekordů," řekl ruský vicepremiér Alexander Žukov na zasedání Mezinárodního olympijského výboru v Durbanu. "My teď ovšem máme reálnou šanci vyslat symbol míru, přátelství, jednoty a dokonalosti za zemské hranice."

Bude to nejdelší olympijská štafeta v olympijské historii, slibují její architekti.

Cestou navštíví Elbrus, nejvyšší vršek Ruska (5642 metrů), i dno nejhlubšího jezera světa (Bajkal, 1642 m). Celá pouť pochodně má trvat 120 dnů, urazí 28 tisíc kilometrů přes devět časových pásem a z ruky do ruky si ji předá 14 běžců.

Mezi nimi pravděpodobně i jeden astronaut.

"Rusko bylo první zemí, která před nějakými padesáti lety do vesmíru poslala prvního člověka," připomněl Žukov. "Jsme hrdí, že se teď můžeme stát prvním národem, který do kosmu pošle i olympijskou pochodeň."

Pochodeň, ovšem nezapálená, už se do stavu beztíže dostala cestou do Atlanty 1996 a Sydney 2000. Plamen zase putoval vesmírem přes satelit z Řecka do Nového světa. Teplotní senzory vyslaly signál do Ottawy, tam laserový paprsek zažehl pochodeň.

"My tímto chceme připomenout naše úžasné historické i kulturní úspěchy a demonstrovat tvář moderního Ruska," dodal Žukov.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze