Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Soči je pro NHL daleko, další olympijská účast hráčů v nedohlednu

Komisionář NHL Gary Bettman (vlevo) a šéf světového hokeje René Fasel. | foto: AP

19 2010
Účast špičkových hokejistů z NHL na olympiádě v Soči 2014 je nadále nejistá a zůstane to tak ještě nejméně dva roky. Komisionář kanadsko-americké soutěže Gary Bettman ve čtvrtek v dějišti letošních her ve Vancouveru odmítl přislíbit, že NHL své hráče uvolní anebo o tom alespoň v blízké době rozhodne.

Bettman si na společné tiskové konferenci s předsedou mezinárodní federace IIHF Reném Faselem odmítl dát jakýkoli konkrétní termín, i když ho o to Fasel žádal. "Ten bod, v němž se budeme muset rozhodnout, určitě přijde, ale i do Turína jsme šli v podstatě v hodině dvanácté a stačilo to," uvedl Bettman.

Vyloučil, že by mohla NHL ignorovat olympiádu kvůli své rivalitě s ruskou KHL. Důvody jsou prý jiné. "Je nad slunce jasné, že účast na olympiádě je pro nás dobrá zkušenost, ale měli bychom se nejdřív vypořádat s jinými věcmi," dodal.

Podle agentury AP tím nejspíše naznačil, že rozhodnutí přijde až poté, co se v roce 2011 dohodne vedení soutěže s hráči na nové kolektivní smlouvě.

Hráči z NHL se začali účastnit olympiád v roce 1998, jsou tedy už na čtvrtých hrách za sebou. Majitelům klubů ale vadí dvoutýdenní přestávka. Navíc nad hráči, programem ani nad televizními právy nemá kontrolu NHL, nýbrž Mezinárodní olympijský výbor.

Souhrnnou hodnotu hráčů na olympiádě, respektive jejich smluv, odhadla AP na 2,1 miliardy dolarů (asi 39,8 miliardy korun).

Jisté je to, že IIHF o účast NHL eminentně stojí. "Je to vrchol sezony. Potřebovali bychom vás, Gary, pro naši hru, naše fanoušky. Myslím, že to můžeme odehrát i bez NHL, hokej zůstane hokejem, ale prostě by se tam hodili," prohlásil směrem k Bettmanovi emotivně Fasel.

Dodal, že třeba problém s přerušením ligy podle něj není nijak žhavý, protože NHL si beztak v neolympijských sezonách bere až pět dnů volna kvůli Zápasu hvězd.

Angažmá NHL ale zřejmě ohrožují docela jiné věci. Časový posun mezi Severní Amerikou a jihem Ruska znamená pro zámořský trh značnou komerční nevýhodu, která sledovanost olympijského turnaje zřejmě výrazně sníží, nejistá jsou televizní práva i celkové zázemí olympiády.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze