Na silvestra trénoval. I proto se rychlobruslaři splnil olympijský sen

Český rychlobruslař Vojtěch Loudín (vpravo) po srážce s Němcem Paulem Herrmannem a Polákem Bartoszem Konopkem | foto: AP

2 2014
Když se řekne short track, možná vás nenapadne vůbec nic. Možná se vám vybaví jméno Kateřiny Novotné, úspěšné české reprezentantky z Benátek nad Jizerou, která v rychlobruslení na krátké dráze dokázala ovládnout mistrovství Evropy. Pokud se ale chystáte fandit krajanům při únorové olympiádě v ruském Soči, měli byste se naučit poznávat také Vojtěcha Loudína.

Zatímco jeho tréninková partnerka Novotná vyrazí už na své čtvrté hry, mladíka z Milovic čeká mezi sportovní smetánkou premiéra. "Je to splnění snu, za nímž jsem si dlouho šel," říká spokojeně Vojtěch Loudín.

Můžete popsat, kde a jak jste se o splnění olympijských kritérií dozvěděl?
Bylo to na světovém poháru v Rusku. S trenérem Hrůzou jsme propočítávali průběžné tabulky, až mi řekl, že jsem se vešel. Ani mi to v tu chvíli nedošlo, pomyslel jsem si, že se třeba spletl. Pak jsme udělali na pokoji malou oslavičku a v prosinci mou nominaci potvrdil i olympijský výbor.

Kdo se jako první o vašem velkém úspěchu dozvěděl?
Hned jsem si psal s přítelkyní a taky s tátou, který mě v mé kariéře obrovsky podporuje. Bez něj by žádná olympiáda nebyla.

Na co se v souvislosti s hrami v Soči nejvíce těšíte?
Moc nevím, co čekat. Těším se hlavně na svůj start. Ale potěšilo mě, když jsem se dozvěděl, že v Soči nebudu jen na své závody, nýbrž skoro celou olympiádu. Takže bude čas nasát atmosféru a podívat se na jiné sporty.

Ve středu bylo oznámeno, že českou vlajku při slavnostním nástupu ponese lyžařka Šárka Strachová. Dobrá volba?
Taky jsem se to dozvěděl. A také to, že poprvé v historii si vlajkonoše zvolili sami sportovci. Takže z tohoto pohledu asi dobrá volba. Jen škoda, že to nejsem já (smích).

Těšíte se na slavnostní nástup?
Zahájení bude jistě skvělé, Rusáci se budou chtít ukázat. Takže se těším moc, jak půjdeme, budeme mávat, blesky fotoaparátů...

Vojtěch Loudín

Narodil se 11. 11. 1990 v Mladé Boleslavi. Žije v Milovicích, trénuje v Benátkách nad Jizerou. Jeho prvním sportem byl fotbal, s rychlobruslením na krátké dráze začal v roce 1999. Připravuje se pod vedením Jarmila Hrůzy.

Reprezentantem je od juniorského věku. Postup na olympiádu v Soči je největším úspěchem jeho kariéry. Startovat tam bude na trati 1 500 metrů, na kilometru mu nominace těsně unikla.

Dám vám vybrat. S kým se radši necháte vyfotit. S Jaromírem Jágrem, norským běžcem na lyžích Petterem Northugem, nebo s americkou lyžařskou kráskou Lindsey Vonnovou?
Samozřejmě by to byl Jágr, to je klasika.

A pokusíte se nějaký podobně cenný kousek získat?
Já už si před kamarády dělal srandu, že budu s Jágrem na pokoji. Jsem zvědavý, jaké sportovce stihnu osobně poznat, jaký kdo je. Už ten let speciálem do Soči bude velkým zážitkem.

Na závodech jste tam byl už před rokem. Na co si vzpomínáte?
Na bláto. Byl tam náš stadion a všude kolem pouze staveniště plné bláta.

Už jste vyzvídal od Kateřiny Novotné, jak to na olympiádě chodí?
Trochu jsem sondoval, lehce jsem se poptal. Zajímalo mě, jak to funguje v olympijské vesnici nebo jaké jsou během her možnosti k trénování.

Když už jsem zmínil Katku Novotnou. Chystáte se v budoucnu překonat její čtyřnásobnou olympijskou účast?
To se mi určitě nepodaří, na to už je pozdě. Myslím, že dosáhnu maximálně na dva starty, to znamená ještě příští olympiáda a dost. V našem sportu většinou přichází vrchol výkonnosti okolo třicátého roku.

Mluvíme spolu 1. ledna, svátky končí. Má olympionik během nich volno, nebo pořád trénuje?
Pořád, pořád. Volno jsem měl jen dvakrát. Den po Vánocích a dneska, takže den po silvestru.

Jak probíhá takový trénink na Štědrý den?
Na stadionu v Benátkách jsme se sešli dopoledne a odtrénovali naplno zhruba hodinu a půl. Protože máme ve skupině i hodně dětí, postavili jsme jim potom takové tunely ze žíněnek, blblo se, byla sranda. Až jsme byli všichni rádi, že už jdeme do tepla.

Na vašich webových stránkách jsem se dočetl, že jste od roku 2013 profesionálem. Co si pod tím ve vašem malém sportovním odvětví představit?
Profesionálem jsem přesně rok, od 1. ledna 2013. Předtím jsem bruslil a studoval, bruslil a pracoval, no a teď jenom bruslím. Můžu mít dvoufázové tréninky, přesně jak potřebuju. Ale na uživení to moc není. Podporuje mě táta i svaz, snažím se hledat sponzory.

Jak si může český závodník short trackem vydělat?
Díky postupu na olympiádu jsem se na poloviční úvazek dostal pod ministerstvo vnitra, to je velká pomoc. Nejdůležitější jsou výsledky na mistrovství světa a Evropy, teď i ta olympiáda. V půlce ledna mě čeká šampionát v Drážďanech, už tam potřebuju něco ukázat. Smlouvu s ministerstvem mám jen do dubna, když budu dobrý, mohl bych jí pak třeba dostat na plný úvazek.

Máte vůbec šanci vyrovnat se světové špičce?
Všechno se dá. Blbé je, že tady nemám kluky, s nimiž bych mohl dvakrát denně na led. Většinou studují, nemají tolik času. Jezdím s Katkou, ona se za mnou vyveze, vytáhnu ji, ale já bohužel nemám za kým. Při tréninkovém pobytu v Kanadě to v tomhle směru bylo neporovnatelně jiné.

Jak jste se tam dostal?
To bylo hned po maturitě. Domluvili jsme se s Katkou, sehnali peníze. Trénovali jsme tam půl roku. Katce se to moc nelíbilo, ale já byl strašně spokojený. Mohl jsem plno věcí odkoukat, trénink ve skupině s kvalitními kolegy mě strašně posunul. Klidně bych si to hned zopakoval.Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Další z rubriky

Premiéra derniérou? Slopestyle byl v Soči nejnebezpečnějším sportem

Akrobatický lyžař Antti Ollila z Finska předvádí svůj trik v kvalifikační jízdě...

Olympijská premiéra slopestylu lyžařů a snowboardistů by mohla být i jeho derniérou. V Soči...

Dopoval, aby uživil rodinu. A mnoho zkoušek Dürrův podvod neodhalilo

Rakouský běžec na lyžích Johannes Dürr během Tour de Ski 2014.

Bral jsem i vyšší dávky a dopingovými zkouškami jsem procházel, popisoval rakouský běžec na lyžích...

Sáblíková se chtěla podepsat všem, ale došly jí karty. Dojela pro nové

AUTOGRAMIÁDA. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se neúnavně podepisovala svým...

Rychlobruslařka Martina Sáblíková přijela domů s cílem: "Počkám do posledního člověka, který si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz