Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Rusko láká v Londýně na zimní olympiádu. Blýsklo se moderními technologiemi

10 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Letní olympiáda ještě neskončila a o slovo už se hlásí ta zimní. Ta následující se v roce 2014 uskuteční v ruském Soči. Rusové nechtějí nic ponechat náhodě a už v Londýně lákají fanoušky a investory na zimní olympijské hry za dva roky. V britské metropoli se blýskli prezentací prošpikovanou těmi nejmodernějšími technologiemi.

Soči parkem v Kensingtonských zahradách naproti Royal Albert Hall je mou průvodkyní dobrovolnice Katerina. Ovládá skvěle angličtinu a za dokonalou přípravu zimní olympiády je schopná dát ruku do ohně. "Kdybyste do Soči dorazili v tuto chvíli, určitě tam najdete nedokončené stavby, ale ještě nám dva roky zbývají a vše se stihne, nebojte," ujišťuje mě dvacetiletá blondýnka.

Při vstupu do Soči parku doprovázejí návštěvníky tóny slavné Kaťuši. To je ale vše ze starého Ruska, co v parku potkáte. Téměř nikde nenarazíte na azbuku, všechny texty jsou v angličtině nebo v jiných světových jazycích. Jednotlivé prezentace ohromí svou dokonalou vizualizací a vše je interaktivní.

Soči

Jde o ruské město v Krasnodarském kraji. Nachází se mezi pobřežím Černého moře a úpatím Kavkazu. V současné době tu žije přes 300 tisíc lidí. Město má zejména v létě ideální turistické klima. Teploty zde dosahují až 32°C. Okolní hory nabízejí možnosti zimních rekreací.

Jednotlivé části parku zaujmou dospělé i děti. "Prohlídky sportovišť jsou ve formě počítačových her, které můžete ovládat prostřednictvím jednoduchých joysticků," říká Katerina. "Třeba bobovou dráhu si můžete projet v trenažéru a zjistíte, jak je náročná." A průvodkyně měla pravdu. Při projížďce na vás skutečně fouká vítr a slyšíte, jak boby narážejí do stěn dráhy.

V malém virtuálním vláčku si můžete projet celý areál olympijského parku. Ten je naprogramovaný tak, jak bude vypadat za dva roky. "Budovy tedy nejsou rozestavěné jako teď, ale jsou ve finálním stavu, jak je návštěvníci uvidí během olympiády v roce 2014," upozorňuje dobrovolnice.

Při prohlídce si dále můžete vyzkoušet snowboardy, zaskákat si virtuálně na lyžích nebo si projet obří slalom budoucího olympijského závodu. Až do 7. srpna nabízel Soči park také večerní krasobruslařskou show. Všechny problémové dotazy ohledně zimní olympiády však místní dobrovolníci přecházejí. Říkají, že se vše stihne a že žádné problémy nejsou. Mám se logicky obrátit na Ruský olympijský výbor.

Jedinou nevýhodou Soči parku je vstupné. Kdo se zajímá o další olympiádu, musí si zaplatit 20 liber, tedy zhruba 640 korun. Dobrovolnice Katerina však dodává, že vstupné rozhodně nesnížilo návštěvnost prezentace. Prý je každý den plno.

Najdete na iDNES.czmobilní verze