Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budoucnost pálkovacích her se řešila v Praze. Vrátí se na OH?

Český národní tým softbalistek bude mít možná šanci ucházet se o účast na olympijských hrách | foto: Česká softballová asociace

24 2014
Softbal a baseball znovu na letních olympijských hrách? Nemusí to být nereálná myšlenka. Právě o jejím uskutečnění se mimo jiné mluvilo v pražském hotelu Grand Majestic Plaza, kde minulý týden proběhl společný kongres Evropské softbalové a baseballové federace.

"Podle mě je šance, že se oba sporty na olympiádu vrátí, vyšší než padesát procent," říká Gabriel Waage, první místopředseda Evropské softbalové federace a ještě v minulé sezoně trenér Eagles Praha, extraligových mistryň.

Má kongres možnost k návratu softbalu na olympiádu nějak přispět?
Evropská federace na to nemá přímý vliv, řeší se to spíš na úrovni Mezinárodního olympijského výboru, Japonska jako pořadatele olympijských her v roce 2020 a Mezinárodní baseballové a softbalové konfederace, která vznikla loni za účelem vrátit tyto sporty na olympiádu. Na kongresu byli přítomni prezidenti obou federací, takže jsme mohli diskutovat. Ještě loni situace nebyla růžová, díky ruské aktivitě bylo jasné, že se do programu vrátí zápas.

Co se tedy změnilo?
Do karet nám hrají dvě skutečnosti. Olympiáda v roce 2020 bude v Japonsku a místní pořadatelé mají velký zájem o sporty, v nichž je tato země jedna z nejlepších na světě. Japonky vyhrály poslední olympijský softbalový turnaj a jsou aktuální mistryně světa, velmi silný je i baseball. Druhou podstatnou okolností je postoj nového vedení Mezinárodního olympijského výboru. To před svým zvolením přišlo s myšlenkou otevřít olympijské hry dalším sportům. Loni se navíc rozhodlo o svolání mimořádného kongresu, který právě na toto téma má rozhodnout. Z různých zdrojů je patrná velká šance na změnu: podle mě vyšší než padesát procent.

Co by pro český softbal návrat pod olympijské kruhy znamenal?
Hlavně čest být součástí rodiny olympijských sportů. Jistě by to také přineslo finanční prostředky a stoupla by prestiž našeho sportu. Nemyslím si ale, že by se to významně dotklo podpory v České republice. Tomu by prospěl až případný úspěch na olympiádě. Podobný, jaký teď vidíme u biatlonu.

Jak velká je šance, že by se český tým případně kvalifikoval už do Tokia?
Bylo by nutné zvládnout evropskou kvalifikaci, což znamená být nejlepší v Evropě. Může se ale stát, že tam nejlepší evropský tým nepostoupí přímo z mistrovství světa, pak by cesta byla jednodušší. Je samozřejmě otázkou, jaký konkrétní formát pro kvalifikaci bude použit.
 
Softbal je vnímán jako americký sport. Jaká je pozice evropského softbalu na světové scéně?
Evropa je díky počtu svých zemí a svazů nejsilnější z hlediska hlasovací síly v rámci celé mezinárodní federace. Výsledky, to už je jiná věc. V baseballu i softbalu je zdaleka nejsilnější Severní Amerika a Asie, mezi muži také Jižní Amerika společně s Oceánií. Ale Česko má na kontě jeden velký úspěch: jsme jediným evropským týmem, který se kdy v  mužském softbalu probojoval mezi nejlepších osm zemí.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Šéfka komise sportovců tvrdí, že ji MOV šikanoval kvůli Rusku

Claudia Bokelová

Někdejší předsedkyně komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Claudia Bokelová...

Trest pro čínské krasobruslařské rozhodčí. Na ZOH nadržovali krajanům

Suej Wen-ťing (nahoře) a Chan Cchung během volných jízd dvojic na mistrovství...

Féroví sudí na olympijských hrách? Zdánlivá samozřejmost, ale asi jen v ideálním světě, ukazuje...

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...Najdete na iDNES.cz