Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šok: Kanoista Doktor byl diskvalifikován

27 2000
S y d n e y - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Téměř nekonečná ranní průtrž mračen nebyla nad kanoistickým areálem v Penrithu ničím oproti bouři nevole, kterou rozpoutal protest německé výpravy proti kanoistovi Martinu Doktorovi v dopolední rozjížďce na 500 m. V závodě druhý dvojnásobný olympijský vítěz z Atlanty opouštěl vodácký areál společně s rodiči a přítelkyní Katkou spokojen s přímým postupem do nedělního finále a vůbec netušil, jak se mu za pár minut začnou plány na dvojnásobnou olympijskou obhajobu nesportovním zásahem zvenčí hroutit. Definitivně se má rozhodnout dnes ve 23 SELČ.

Zatímco se jeho otec a trenér Josef Doktor v nedalekém pronajatém domku rozčiloval až běda, generální sekretář Českého svazu kanoistů Petr Mokrý přímo na místě podnikl všechny potřebné oficiality, aby šokující rozhodnutí zvrátil.

"Podali jsme protest proti rozhodnutí o diskvalifikaci. Hájíme se tím, že traťový rozhodčí bezprostředně po zmíněném závodě zvedl bílý praporek, což je znamení, že proti jeho průběhu nemá námitek. Německý protest, založený na tom, že se měl Martin se svou lodí přiblížit k Němci blíž, než je povolených pět metrů, by tak byl určitě opodstatněný, kdyby zvedl praporek červený. Zaplatil jsem proto stanovený poplatek 45 australských dolarů a oficiálně protestoval.

V tuto chvíli tak už konečný verdikt nespadá pod závodní komisi, ale po našem tzv. apelu se jím bude zabývat čtyřčlenná jury celé mezinárodní kanoistické federace."

Rozhodnutí by mělo padnout každou hodinou a napjatý Martin Doktor by se jej měl dozvědět ještě dnes.

"Původně mi oznámili, že mě o konečném verdiktu vyrozumí až ve čtvrtek ráno, ale naléhal jsem, že to musím vědět ještě dnes, neboť závodník je nervózní a narušuje mu to přípravu na nadcházející dny." dodal Petr Mokrý.

Přitom vítěz osudné rozjížďky Němec Dittmer zatím v Sydney vítězí lehce a zbavovat se jednoho z největších soupeřů se nezdá mít zapotřebí. Když však procházel kolem zadumaného českého hloučku, neodpověděl ani na pozdrav, uhnul pohledem a tím ještě více přiživil teorii, že za německým protestem stojí český emigrant a dnes trenér německých kanoistů Josef Capoušek.

Slova Martina Doktora těsně po závodě tak s odstupem pár hodin nabrala poněkud jinou dimenzi. "Start mi dnes vyšel lépe než včera na dvojnásobné trati, snažil jsem se Dittmara udržet, ale v závěru byl lepší.

Jednu chvíli jsme se trochu sjeli, ale hned jsem se vrátil doprostřed, abych nezavdal rozhodčím sebemenší záminku..."

Nepřízeň počasí se tak paradoxně ukázala být dnes problémem nejmenším.
"Když v noci zuřila bouřka, říkal jsme si, že se to alespoň vyřádí a ráno bude hezky. Jenže pršet nepřestalo a o odložení závodu se uvažovat nedalo. Zažil jsem to jen jednou a to loni v Miláně, ale tak hrozné to dnes nebylo.

Déšť nakonec ustal chvíli před startem a během závodu mi ani zima nebyl, jsem teplomilný typ a tak jsem si raději vzal více vrstev, abych se cítil zahřátý."

Zcela ve stínu poledního česko-německého skandálu tak zůstaly výsledky tří zbývajících českých lodí, které se dnes v Penrithu postavily na start kvalifikací na 500 metrů.

Kajakář Pavel Hotmar si po většinu závodu kontroloval jeho čelo a když měl postup do semifinále jasný, v závěru zvolnil a ve své rozjížďce dojel šestý.

Stejné, předposlední postupové a celkově páté místo vyjeli deblkajakáři Záruba s Holubářem, kteří se tak rovněž těší na páteční semifinále a tak nejblíže přímého postupu do finále byli deblkanoisté Břečka s Procházkou, které od třetí postupové příčky dělilo na místě čtvrtém jen pár setin vteřiny.

"Je to smůla, takhle musí kluci jet jízdu navíc. Olympijskou přípravu jsme ale zaměřili na pětistovku, takže zítřejší semifinále kilometru pojedou podle vlastního uvážení. Preferovat budeme rozhodně poloviční trať." naznačil taktiku na zítřejší kilometrové semifinále na C2 trenér Jiří Čtvrtečka.

Autor:


Další z rubriky

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz